Yazdır Arkadaşına gönder
Işık TeomanAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, geçtiğimiz hafta Bentderesi genelevinin yıkılacağını ve o bölgeden taşınacağını duyurarak doğrusu her zamanki gibi radikal bir çıkış yaptı. Bu kararı İzmir’de alacak bir babayiğit bugüne kadar nedense çıkmadı, çıkamadı.

Genelev sorunu neden beni yakından ilgilendiriyor!

Yaşamayanlar bu sıkıntıyı bilemezler. İzmir’in Yunan işgalinden kurtulduğu yıllarda benim ailem İştip’ten göç ile İzmir’e gelmiş. Manisa’nın Turgutlu (Kasaba ) ilçesine yerleşmişler. Turgutlu’nun Yunanlılar tarafın yakılmasıyla birlikte tekrar İzmir’e dönmüşler Dönertaş semtine, belediyenin yeni bir yerleşim alanı göstermesiyle birlikte de Tepecek semtine taşınmışlar.

Tepecik semti o dönemlerde Arnavut’ların, Boşnak’ların, İştiplilerin ve tüm Muhacirlerin yan yana ve can cana yaşadığı bölge konumundaydı. Hemen hepsi aynı bölgelerden göç ettiği için birbirini tanımayan yok gibiydi.

Yaz geldi mi herkes sokaklara dökülür, kaldırımlara kilimler serilir, çaylar demlenir, börek, çörek ne varsa oturulup tüm mahalleli birlikte sabahlara kadar yenilir içilir ve tatlı sohbetler sürüp giderdi.

Tepecik semtinin hırsızlık, kapkaç, gibi sorunları yoktu. Zaten o yıllarda kapkaç kelimesi kullanılmıyordu bile... Tepecik semtinin tek sorunu vardı genelev. Tepecik semtinin geleceğini de etkileyecek olan genelev büyük bir sıkıntıya neden oluyordu.

Aslında Tepecik İzmir’in kent merkezinde yer alan, düzenli olarak birbirini kesen sokakları, Yunanlıların diktiği dut ağaçları ile tek ve çift katlı yapılarıyla gerçekten oturulması ve yaşanması gereken semtlerden biriydi.

Ama genelev Tepecik semtinin kara talihi idi. Genelevin bu semtte bulunması nedeniyle 1970’li yıllarda burada doğup büyüyen insanlar evlerini satıp ardı ardına taşınmaya başladılar.

Apartman sevdasının doğup yaşama geçtiği yıllar... Şimdiki Hatay semti Karafatma Dağları olarak anılıyordu. Tek katlı evlerin bulunduğu bu bölgede bir apartman furyası başladı. Bu furyaya en çok Tepecik semtinde yaşayan vatandaşlar katıldı. Evini satan Hatay’a kaçtı; haklı olarak...

Ben de çocukluk dönemimde gerçekten Tepecik semtinde oturduğumu söylemeye utanıyordum. Bu utanma duygusu tüm yaşayanlar için de geçerliydi. Tepecik’ten göç edip başka semtlere yerleşenler artık "Tepecikliyim" demiyorlardı. Yeni taşındıkları semtin adını söyleyerek o kara lekeden kurtulduklarını sanıyorlardı. Ama nüfuslarında halen Tepecik yazıyordu...

Aslında bu bölgede yaşayan insanlar çok haklıydı. Çünkü hatırlıyorum zaman zaman evlerin kapıları gece yarıları çalınırdı ve genelev sorulurdu. Tepecik semtine gelen herkes o bölgede ki tüm evlerin genelev olduğunu düşünürdü.

Ülküspor futbol takımımız ile deplasman maçlarına gittiğimizde bizim futbolculara" genelevde çocukları " diye tempo tutarlardı. Bunlar aklıma takıldığında ne kadar çok sıkıntı çektiğimizi düşünüyorum.

Benim hatırladığım belediye başkanları Osman Kibar, İhsan Alyanak, Burhan Özfatura, Yüksel Çakmur, Ahmet Piriştina ve Aziz Kocaoğlu hiç biri bu konuda bir girişimde bulunmadı. Her ne kadar bu iş valiliği ilgilendiriyorsa da yerel yöneticiler bu konudan uzak duramazlar.

Ama İhsan Alyanak’a ayıp etmeyelim. Tepecik’ in kara talihini değiştiren adımı attı ve adını Yenişehir olarak değiştirdi. Ne büyük değişiklik ama. Tabii bu hiçbir şeyi değiştirmedi. Yenişehir’den göç devam etti.

Yıllar önce çok büyük değerler ile satılan evlerin yüzüne şimdi kimse bakmıyor. Çünkü kapkaç, hırsızlık almış başını gitmiş. En önemlisi de can güvenliği kalmamış. İnsanlar hava karardıktan sonra sokağa çıkamıyor. Güney Mahallesi Muhtarı Mehmet Damar’ın eşini de vurdular. Kadıncağız az daha sakat kalıyordu. Çünkü muhtar karanlık kuyuya çomak sokmuştu.

Heykellere tükürdüğü gün tepki duyduğum Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i şimdi alkışlıyorum.

Hem de avuç içlerim yanana kadar alkışlıyorum. Bentderesi çevresinde oturan vatandaşlar genelev taşındığındı o kadar huzurlu, sağlıklı ve mutlu olacaklar ki...

Tarih: 2/1/2006
19434 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.