Yazdır Arkadaşına gönder
Gecikmiş bir fuar: Turizm Fuarı
Saadet Erciyas
Saadet ErciyasKastamonulu kadınların evdeki tezgahlarında dokudukları sarı kıvrak çarşafı, elde yapılan tırnak bağı örtüleri, örme atletleri, Tosya'nın kesesi...

Sinop'un el işi ceviz kabuğuna yapılmış minik takaları, rengarenk ahşap kotraları, bıçakları, peşgirleri, Ayancık yakası, Boyabat çemberi, Sinop Cezaevi'nin boncuk işleri...

Dikili'nin 3 bin yıldır şifa dağıtan çamuru, yine şifalı termal suyu, lezzetiyle gönülleri hoş eden kıpkırmızı organik domatesleri, biberleri...

Trabzon'un gümüş işlemeleri...Trabzonlu zanaatkarların elinden çıkmış kazaziyeler, gümüş hasır, telkari ürünler...

Amasya'nın enfes misket elmaları, fuar süresince her gün İzmir'e taze olarak getirtilen ünlü Amasya çörekleri...

Karaburun'da ev pansiyonculuğuyla başladıkları turizm maceralarına ürettikleri enginar, karabaşotu çiçeği, ebegümeci çiçeği, portakal mandalina reçelleriyle devam eden emekli öğretmen Zehra Ömerler yönetimindeki kadın kooperatifinin ürünleri.

Urfa'nın bakırları, Edirne'nin meyva biçimli kokulu sabunları, Safranbolu'nun evleri, lokumları, Manisa'nın mesir macunu...

Size ancak bir kısmını sıralayabildiğim bu güzelliklerin çok daha fazlası geçtiğimiz hafta Kültürpark'taki fuar alanında açılan Travel Turkey Fuarı'ndan enstantenelerdi.

Ana teması Kültür Turizmi olan Travel Turkey Fuarı'na katılan hemen hemen tüm kentler kendi kültürlerini gösteren ürünleriyle göz aldılar. Ancak doğma büyüme bir İzmirli olarak ben, kendi kentimi yansıtan bir standı göremediğim için üzgün ayrıldım fuardan.

İzmir'e özgü dokumalar, iğne oyaları, geleneksel ürünler, kent ekonomisinin lokomotifi zeytinyağı, zeytin, incir, pamuk, üzüm gibi geleneksel ürünler bile ne yazık ki sergilenmedi. İzmir Ticaret Odası'nın standında yer alan bir kaç parça baskılı unsur, keçeden yapılmış bir kaç anahtarlık ne yazık ki İzmir'i anlatmada yetersiz kalıyordu.

Geleneksel ürünlerin eksikliğini, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, İzmir Büyükşehir Belediyesi Grand Plaza A.Ş. ve Karşıyaka Belediyesi standında yer alan, gerçekten çok detaylı ve güzel hazırlanmış dökümanlar umarım bir parça olsun gidermiştir.

Ülke turizminden aldığı yüzde 3'lük paydan şikayetçi, 14 yıl sonra ilk kez böyle kapsamlı bir turizm fuarına ev sahipliği yapan "fuarlar kenti İzmir" için, fuara katılan pek çok kişinin dile getirdiği gibi "gecikmiş" bir etkinlikti Travel Turkey.

İç turizmin hareketlenmesine önemli katkı sağlayan bayramlardan birisini daha yaşıyoruz bugün. Hepinize mutlu, sağlıklı, huzurlu ve güzellikleri paylaşacağımız bir bayram diliyorum.


Tarih: 19/12/2007
15605 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.