Yazdır Arkadaşına gönder
Gazeteci Aytaç Sefiloğlu'nu özlemle anıyoruz
Gazeteci Aytaç Sefiloğlu'nu özlemle anıyoruzGazeteci Aytaç Sefiloğlu yaşama veda edişinin 18. yıldönümünde Narlıdere Aşağı Mezarlık'taki mezarı başında anılacak. Etkinlik, İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu'nun öncülüğünde gerçekleştirilecek. Anma etkinliği Aytaç Sefiloğlu'nun ailesini, yakınlarını, gazetecilik meslek kuruluşlarının yönetici ve temsilcilerini, gazeteci arkadaşlarını ve sevenlerini bir araya getirecek.

Aytaç Sefiloğlu kimdir?

Aytaç Sefiloğlu, 23 Mayıs 1960’ta Sivas’ta doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle orta ve lise eğitimini Sakarya’da tamamlandı. 1977 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler Bölümüne girdi. 1980 yılında üniversite eğitimi burada tamamladı. Tunceli Lisesi’ne öğretmen olarak atanan Sefiloğlu, iki aylık süre sonunda bu görevinden istifa etti.

Daha sonra İzmir’e yerleşen Sefiloğlu, Yeni Ekonomi Gazetesi’nde muhabir olarak gazetecilik yaşamına başladı. Ticaret Gazetesi ve Söz Gazetesi’nde ekonomi muhabirliği yapan Sefiloğlu, 1987 yılında meslektaşı Macit Sefiloğlu ile evlendi. Söz Gazetesi’nin yayın hayatına son vermesi ile birlikte 1987 yılında Yeni Asır Gazetesi’ne geçen Sefiloğlu, 1994 yılına kadar burada muhabirlik ve editörlük görevlerini yürüttü.

Yeni Asır Gazetesi’nde görev yaptığı sırada Başbakanlık Basın-Yayın Genel Müdürlüğü burs programını kazanarak üç ay Ankara’da eğitim aldı. Bu eğitimin ardından altı ay süreyle ABD’ye dil okuluna gönderildi. 1991 yılında ise Sefiloğlu’nun kızı Dilan, dünyaya geldi. Yeni Asır Gazetesi’nden 1994 yılında ayrılan Sefiloğlu, aynı yıl Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’da basın müşaviri olarak göreve başladı. EBSO’daki görevi sırasında, İzmir’in ilk özel televizyonlarından Kanal 1’de (İzmir TV) "Ekonomik Gündem" adlı programı hazırlayıp sundu.

Gazetecilik ve televizyon programcılığı sürensince çok önemli haber ve çalışmalara imza atan Sefiloğlu, çeşitli kurumlardan 17 adet gazetecilik başarı ödülü aldı. 1998 yılında rahatsızlanan Sefiloğlu, 17 Nisan 2000’de aramızdan ayrıldı. Sefiloğlu’nun ölümümün ardından EBSO, geleneksel basın yarışmasına Aytaç Sefiloğlu’nun adını vererek adına basın merkezi düzenlendi.

Narlıdere Belediyesi ise Narlı Sokakta yapılan parka, dönemin belediye başkanı Abdül Batur’un önerisiyle Aytaç Sefiloğlu’nun adı verildi. Açılışa yine o dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina katıldı. Sefiloğlu, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi’nin de ilk üyeleri arasında yer aldı.

Tarih: 15/4/2018
1518 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri