Yazdır Arkadaşına gönder
Fuar Kültürpark Köpek Üretme Çiftliği!
Ercan Sever
Ercan SeverTarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı bir işletmeden bahsetmiyorum. Aslında bir işletme olduğundan da emin değilim. Ama İzmir'in ciğeri Fuar Kültürpark'a her yolum düştüğümde gördüklerim karşısında böyle bir işletmenin olabileceğini var sayıyorum.

Dikkat çekmemesi mümkün değil. Kültürpark alanı içinde üçerli, beşerli gruplar veya tek olarak dolaşan çok sayıda sokak köpeği var. Bazen "Acaba Fuar Kültürpark alanı içindeki köpek helaları için mi sıra kolluyor bu köpekler de o nedenle mi buraya geliyorlar?" diye düşünüyorsunuz. Bu kadar çok köpek meşhur Kruger veya Yellowstone Vahşi Yaşam Parkları'nda bile yok diye milli gurur duygusuna kapılmadan da edemiyorsunuz. Uluslar arası standartlara göre mütevazi kalan fuar alanımızın, sokak köpeklerine ev sahipliği konusunda rakiplerine tur bindireceği kesin. Hele spor amaçlı yapılan tartan pisti takip ederseniz sağlı sollu köpek gruplarına rastlarsınız. Eğer belediye spor yapanların temposunu artırma amacı ile köpekleri barındırmayı belediye hizmeti olarak düşündüyse, o başka. Hepsinin kulağında küpesi var, belli ki kontrol altındalar. Ancak gruplar halinde dolaşan köpekler karşısında endişelenmeye engel olamıyorsunuz. Ola ki "bu sokak köpeklerinden biri ısırırsa kuduz olmam, etimden veya elbisemden kotardığı bir parça ile atlatabilirim" duygusu da sizi rahatlatmaya yetmiyor.

Sivas Kangalı'na rakip fuar köpekleri

Hele koşu parkuruna yayılı iriceleri yok mu? Bu Tasmanya canavarı görünümündeki köpekleri her gördükçe müsaade isteyip kenardan geçesiniz geliyor. Nasıl besleniyorlar bilmem, ama iri gövdeleri ile krizden etkilenmedikleri mutlak.

Başarılarını dile getirmekten zevk aldığımız İZFAŞ yetkililerinin dikkatini çekmez mi sıra dışı durum? Sakın yanlış anlaşılmasın, sokak köpeklerine kötü muamele edilsin demiyoruz. Sadece sokak köpekleri, onların da rahatsız olmayacakları kent dışındaki özel alanlara konulsun istiyoruz.


Tarih: 19/2/2009
14103 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.