Yazdır Arkadaşına gönder
Fitch İzmir’in notunu AA’ya çıkarmış kime ne!
Ercan Sever
Ercan Sever“İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli “BB -” olan kredi notunu iki kademe birden yükselterek “BB +”ya çıkaran Fitch, “AA -” olan ulusal uzun vadeli notu da “AA” ya çıkartmış.” (Basından)

Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notuna dair haberleri sıklıkla okuruz. Ama bugün İzmir’in iyi yönetilmediğine yönelik giderek yaygınlaşan ulusal kanıyı değiştirmez bu. Üstelik uluslar arası derecelendirme kuruluşlarının verdiği puanlar, en temel belediye hizmetlerini alamadığını düşünen İzmirlileri hiç ilgilendirmez.

Sokağında İZSU ’nun açtığı çukuru aylarca İZBETON tarafından kapattıramayan İzmirli Moody’s veya Fitch’in değerlendirmeleri ile rahatlamaz. Ankara’nın Türkiye’nin en borçlu belediye olması veya düşük kredi notu nasıl Ankaralılar ’ı ilgilendirmiyor ise İzmir için de aynı durum geçerlidir.

Büyük belediyecilik başarısı olarak lanse edilen kredi notları altyapısı ile Batman, Şırnak kırsalını andıran Urla Zeytinalanı’nda yaşayan benim gibi İzmirliler ’i ancak öfkelendirir. Otobüs durağına ulaşmak için üç adam boyu otların arasından geçen, tozlu meydanı ancak yıllar sonra mıcır ile tanışan (asfalt henüz yok) Zeytinalanı sakini olarak Büyükşehir Belediyesi’ne, “Fitch’in notu mübarek olsun” diyorum.

Aziz Başkan, İzmirli ’yi belediye bürokrasisinden kurtar

Ruhsuz binalar, hantal devlet daireleri ve sorununuzu anlatmaya çekindiğiniz sinirli memurlar. Biraz azar bedeli ile sorununuzu anlatsanız bile başlayan kahredici süreç. Bitmeyen işlemler, ardı arkası gelmeyen belgeler, imzalar, havaleler ve benzeri... Milli duygularımız genelde ilk olarak bu bürokrasi karşısında erozyona uğrardı. Hükümran devlet ve onların haşmetli bürokratları kalelerinde kabul buyurdukları tebaaları yani vatandaşlar...

Karikatürize de olsa tablo kısaca buydu. Hastaneden sular idaresine, tapudan sosyal güvenlik kurumlarına her yer bürokratik oligarşinin karakolları gibiydi. Bir dönem adeta halkı yıldırma ve yıpratma aracı olan bürokrasi son yıllarda büyük ölçüde dönüştü. Vatandaş son 10 yılda bürokrasiye karşı önemli kazanımlar elde etti. İşlerimiz, sorunlarımız karşısında hizmet etmeye daha yatkın bir memur ve bürokrat profili ile karşılaşıyoruz. Okuduğu gazetenin arkasından yüzünüze bakmadan sorununuzu dinleyen memur yerine iletişim kurmaya çalışan çözüm odaklı memurların sayısı umut verici şekilde artıyor.

Özellikle son yıllarda devlet kadrolarına dahil olan memurlar ve bürokratlar insan odaklı düşünüyor; diyalog, iletişim kapısını açık tutmaya çalışıyor. Buraya kadar her şey güzel. Güzel olmayan ise kamu bürokrasisindeki bu dönüşümün henüz İzmir belediyelerinin uzağında olması.

Aziz Başkanımız, n’olur belediyeniz ve ilçe belediyelerindeki bürokrasiyi dönüştürmek için mücadele edin. Metrekareye birkaç personelin düştüğü belediye işletmeleri hizmet açısından Türkiye’nin 20 yıl gerisinde.

Tarih: 29/6/2011
13903 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.