Yazdır Arkadaşına gönder
EXPO'nun yeri belirlendi : İnciraltı
Konuk Yazar
Konuk YazarSüleyman Gençel
www.suleymangencel.com


Güzide İzmir basınımız olayı sonuna kadar izleyip Ankara'daki EXPO toplantısı için yorum üzerine yorum yapsa da toplantıda EXPO'nun İnciraltı'nda gerçekleştirilmesi yolunda alınan karar, nedense İzmirlilere yansıtılmadı. Evet, Ankara'daki toplantıda en çok tartışılan nokta, EXPO'nun nerede yapılacağı idi. İnciraltı, oybirliği ile kabul edildi. Nedense gizlendi bu karar. 25 Ocak'ta İzmir'de yapılacak toplantı sonrası açıklanacak İnciraltı gerçeği. . .
İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal az daha ağzından kaçırıyordu basın mensuplarına Ankara'da… Ancak devreye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül girdi ve bu konunun medyaya şimdiden taşınmasını engelledi.
İzmir basını ise İzmirlilerin 3 ismi bile belirleyemediklerini gündeme taşıyıp duruyor.
İyi de bu yıllardır böyle. Yeni bir şey değil ki…
İTB Başkanı Tuğrul Yemişçi ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh'un İTO Ekrem Demirtaş ile yan yana bile durmayacakları biliniyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın da soğuk duruyor Demirtaş'a. . . İZFAŞ'ın yerine alınması planlanan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam'ın da en büyük çelişkilerinden biri Ekrem Demirtaş. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Demirtaş konusunda düşüncelerini ve Demirtaş'ı nasıl sıfatlandırdığını bizzat bu sitede gündeme getirmiştim.
Burada bir noktayı atlamamak gerekiyor. İESOB Başkanı Mehmet Ali Susam'ın İZFAŞ Genel Müdürü yerine EXPO Yönlendirme Kurulu'na alınması için kararname değişikliği gerekiyor. İşte tüm bakanlar tarafından imzalanan asıl kararname:
"EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu
MADDE 3 – (2) EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu; Dışişleri Bakanı veya görevlendirilmesi halinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarının başkanlığında, İzmir Valisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT Genel Müdürlüğü temsilcileriyle, İzmir Ticaret Odası Başkanı, İzmir İl Genel Meclisi Başkanı, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı, İzmir Ticaret Borsası Başkanı, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ile Ege Genç İş adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İzmir Fuarcılık A. Ş. 'nin birer temsilcisi olmak üzere toplam 18 kişiden oluşur. "
Dolayısıyla resmi gazetede yeralan böyle bir kararnamenin değiştirilmesi için yeni kararname hazırlanması ve bakanların imzasına açılması gerekiyor. Aksi taktirde suç unsuru teşkil eder bu ekipten birini çıkarıp yerine bir başkasını koymak. Hükümet de farkında bu işin. Ne de olsa devlet yönetiyorlar, devlet hukukunun ne olduğunu biliyorlar. Ama gelin görün ki, İzmir basını başladı bile methiyeler düzmeye alınan kararlar için.
Neyse biz konumuza dönelim.
Aziz Kocaoğlu, İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen'in yerine neden Mehmet Ali Susam'ı istiyor?
Geçen haftaki yazımda belirttiğim gibi Kocaoğlu İZFAŞ Genel Müdürü'nü görevden almaya hazırlanıyor, yerine de İZFAŞ İletişim Koordinatörü Aynur Tartan'ı atayacak. İşleyen'in Aziz Kocaoğlu'nun yakın calışma arkadaşı CHP eski İl Başkanı Alaattin Yüksel ile çatışması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından kırmızı kartla cezalandırıldığını da burada bir daha belirtmek gerekiyor.
Ege Ekonomiyi Güçlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak, Ege Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Fatih Dalan ve Ege İhracatçı Birlikleri adına Servet Eröcal'ın ise bu konularda biraz dışarıda duruyorlar. Fatih Dalan DYP'de siyasete hazırlanıyor. Üstelik böyle bir komiteye neden seçildiğini ve şimdiki Ege İşadamları Derneği Başkanı yerine neden toplantılara katıldığını da şahsen ben pek anlamış değilim.
İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü'nün ise görev süresi AKP-CHP Koalisyonu protokolü gereği Nisan ayında doluyor. Yerine AKP'li bir meclis başkanı seçilecek. Üstelik Hakkı Berksü de CHP'den milletvekili aday adayı.
İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ise daha dün kente gelmiş, yarın bir başka yere tayin olabilir. Ben valinin de İzmir'deki ilişki ağlarını net biçimde öğrenebildiği kanısında değilim. Olayların arka planının iyi bildiğinden de şüpheliyim.
Bir kurul oluşturulacak, aradaki ilişki ağlarına bakar mısınız?
Nereden tutsanız dökülüyor.
Yenigün Gazetesi köşe yazarı Hamdi Türkmen Ankara toplantısında yaşananları değerlendirirken toplantıya katılan İzmirlilerin 3 kişiyi seçememelerini eleştirmiş.
İyi de bugüne kadar bu insanların hepsine alkış tutar, "Ne kadar başarılısınız" diye yazı yazarsanız, onlar da kendilerini kentin patronu ilan ederler.
İzmir'in patronu tektir. O da halkın oylarıyla seçimle kenti yönetmek için iktidara gelen Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Diğerleri kendi örgütlerinin patronudur, İzmir'in değil.
Ancak İzmir'in bu konudaki en büyük şansızlığı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın da Piriştina'nın ölümü nedeniyle sadece belediye meclisi tarafından belirlenmesi olmuştur. Dolayısıyla Kocaoğlu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı değil, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Başkanı'dır. Kocaoğlu bu koltuğu layıkıyla dolduramadığı için bu tür bir tartışma ortamı yaratıldı zaten İzmir'de.
Biz gelelim asıl konuya… Yani İnciraltı'nın seçimine
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Urla'yı, İTO Başkanı ise İnciraltı'nı istiyordu EXPO için. Aslında ikisinin de isteği önemli değildi bu aşamada. AKP'nin isteği belli edecekti EXPO yerini. EXPO'da İnciraltı ‘in', Kocaoğlu ve Demirtaş ‘out' başlıklı yazımda da dile getirmişim bu gerçeği …
Aziz Kocaoğlu Ankara'daki toplantıda İnciraltı'na fit olmak zorunda kaldı. Ekrem Demirtaş ile geçtiğimiz hafta yaptıkları görüşmede EXPO konusu dile getirilmiş ve ortak bir tavır sergilenilmesine karar verilmişti. Çünkü ikisi arasındaki kavga sadece kendilerine zarar veriyor ve AKP istediği adımları atıyordu.
Bakalım bu birliktelik nereye kadar devam edecek. Ancak görünen o ki, Demirtaş Aziz Kocaoğlu'nun da desteği ile 7 kişilik yürütme komitesine seçilecek.
Bu arada Dışişleri Bakanlığı toplantıda "İzmir bu konu için kaç para yatıracak" sorusunu da gündeme getirdi. Ancak oraya giden İzmirliler, "Kaç para alacağız" sorusuna fitlendikleri için dışişlerinin bu sorusuna hiç bir yanıt veremediler. Doğru, İzmirliler Ankara uçağına bindiklerinden itibaren gözlerinde dolar işaretleri oluşmaya başlamıştı. Bugüne kadar "İzmire şu kadar milyar dolar gelecek, kenti uçuracağız" gibi hamasi açıklamalar yapanlar, dışişleri yetkililerinin, "Siz ne kadar ayıracaksınız bu işe" sorusuna karşı sadece yutkundular. Eminim hiç biri bu konuda en ufak bir çalışma bile yapmamıştır. Örneğin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinde EXPO için ayrılan bedel 1 YTL'dir.
Bu kentin "kanaat önderleri" böyleyse, yazacak daha çok şey çıkar bizlere…
YARIN: Aziz Kocaoğlu'nun yeni yüzde 33'lük Yeni İnciraltı Planı
NOTLAR: Yeni Asır Gazetesi'nin internet sitesi oldukça hızlandı. Teşekkürler.
Yenigüncüler, bu ara çok çökmüş gördüm sizi. İnternet siteniz de ikide bir çöküyor, dikkatinize. . .
Acaba Yeni Gazetem Ege internete girmeyi düşünüyor mu? Sabahın kör saatinde bayiye gidip gazete satın almak zor iş.

http://www.suleymangencel.com

Tarih: 19/2/2007
12693 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri