Yazdır Arkadaşına gönder
Engelsiz Sinema Şoku!
Emel Akçay Uzun
Emel Akçay UzunTekerlekli sandalye ile sinemaya gitmek oldukça zor bir iş. Bunu hiç düşündünüz mü?

İtiraf etmeliyim ki daha önce hiç düşünmemiştim. Bir yıldır süren tekerlekli sandalye maceram sayesinde “Nereye nasıl gidilir?” sorusu üzerine uzman oldum.

Kızım sinemaya gitmek istediğinde tek tek hepsini arayıp içeri girip giremeyeceğimi soruyordum. Aldığım cevaplar hep olumsuzdu. Orkide Alışveriş Merkezi’ndeki AFM Sinemaları’nda yer tespiti yapan sevgili eşim, “Komik Adam”, bir kaç basamak çıkarsak, bu işi de başarabileceğimize karar verdi. Ya hiç yürüyemeyenler ne yapacaktı?

Neyse aradan zaman geçti, Balçova Kipa Cinebonus açıldı. Karayip Korsanları’nın çılgın bir hayranı olan kızım, yine istekte bulundu. “Komik Adam”, bilet alırken benim tekerlekli sandalyede olduğumu söylemiş, onlar da uygun geçişin bulunduğunu ifade etmişler.

Yerlerimiz 1. sıra 5, 6 ve 7 numaralı koltuklar. Görevliye girişte biletimizi verdik. Bize refakat ederek, hemen yönlendirdi. “Buyurun” dedi, demesine de 5 numaralı koltuk yoktu. Bomboş yere bakakaldık. Anlamsız bakışlarımız karşısında o da şaşırmıştı. Açıklama gereksinimi duydu; “6 ve 7 numaralı koltuklar da sizin efendim.”

İyi de 5 numaralı koltuk nereye gitmişti? Toparlandık. Teşekkür ettik. Görevli gitti. Biz bir süre daha koltuk olmayan 5 numaralı yere baktık. Sonra karar verdik. Tekerlekli sandalye için ayrılmıştı. Medeniyet denen şey bu mu, acaba?

Sonra geçen hafta sonu bir deneme daha yaptık, aynı yere. Shrek 3’e gideceğiz. Görevli yine bizi aldı, yolu gösterdi. Karşımıza merdivenler çıktı. “Nasıl çıkarım burayı?” diye düşünürken tekerlekli sandalyemden hiç kalkmadan bu engeli aşacağım, asansör sistemini çalıştırdı, görevli. Bir kez daha hayran kaldım, Balçova Kipa Cinebonus’a.

Bu sistemleri düşünen, kuran, projelendirmede emeği geçen herkese ve tüm görevlilere nezaketleri, ilgileri için teşekkür ediyorum.

Engeller, aşılmak içindir.

Sevdiklerinizi, aile bireylerinizi, tekerlekli sandalyede ya da engelli oldukları için evde tutmayın, sevgili okurlar.

Sinemada film seyretmek herkesin hakkı.

Keşke, bütün sinema işletmecileri aynı zarafeti gösterse…

Tarih: 28/6/2007
10329 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.