Yazdır Arkadaşına gönder
Elektrik Fabrikası’nın mülkiyeti kamuda kalmalı
Elektrik Fabrikası’nın mülkiyeti kamuda kalmalı
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca bir kez daha satış ihalesine çıkarılan tarihi Elektrik Fabrikası ve arazisinin kamu mülkiyetinde kalması gerektiği belirtildi. Fabrika yapısı ve arazisinin belediyelerce alınması önerildi.

Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'nin (ADÜAŞ) mülkiyetindeki tarihi Elektrik Fabrikası ve arazisinin satışı için 16 Nisan 2019 günü saat 14.00’te ihaleye çıkarılacağı duyuruldu. Geçici teminat tutarının 1 milyon lira ve ihale şartnamesi bedelinin 1000 lira olduğu açıklandı.

İzmir Elektrik Fabrikası’nın satışı Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nde düzenlenen toplantıda ele alındı. Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Alpaslan, yapının tarihçesini anlattı, özelleştirme kararının getirdiği risklere değindi. Avukat Senih Özay sürecin hukusal boyutundan söz etti.

Duyarlı vatandaşlardan ilgi gören, katılımcıların öneri ve katkılarıyla sonlanan toplantıyı Reşat Kutucular yönetti. Toplantıdan şu sonuçlar çıktı:

- Birinci önceliğin yaklaşık 11 dönümlük arazi ve üzerindeki binanın kamu mülkiyetinde kalması olduğu vurgulandı. Özel mülkiyete geçtiği an kontrolün kaybedilmiş olacağı dile getirildi.

- Danıştay’da açılan davaya olabildiğince çok kişinin müdahil olmasının kamuoyu baskısını hissettirmek açısından önemli olduğu belirtildi. Arzu edenlerin 12 Şubat 2019 Salı günü saat 10:00'da İzmir Adliyesi’nde buluşup dilekçelerini verebilecekleri kaydedildi.

- İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili belediyelerin burayı satın alması veya takas yoluyla devralması için acilen harekete geçmesi gerektiği dile getirildi. Bunun için belediyelerle iletişim kurulması konusunda fikir birliğine varıldı.

- İhale takvimindeki sıkışıklığa ve zorluklara dikkat çekildi.

- Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği’nin (TMMOB) ve diğer sivil toplum kuruluşlarının hukuksal boyutta ve belediyelerle iletişimde katkılarının önemi vurgulandı.

- Yerel seçimler için önümüzdeki hafta başlayacak alan çalışmalarında konunun gündeme getirilmesi, sosyal medya üzerinden ses çıkarılması ve kamuoyunun dikkatinin çekilmesinin yararlı olacağı dile getirildi.


Tarih: 11/2/2019
1085 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.