Yazdır Arkadaşına gönder
EİB ihracatta 4.0 hedefi için hizmetlerini dijital ortama taşıdı
EİB ihracatta 4.0 hedefi için hizmetlerini dijital ortama taşıdı
Kuruluşunun 80. yılını kutlayan Ege İhracatçı Birlikleri, üyelerine verdiği hizmetlere bir yenisini daha ekleyerek hizmetlerinin büyük bölümünü dijital ortama taşıdı.Dijital ortamda dört hizmeti aynı anda üyelerine sunan EİB, yeni çalışmalarını düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı.

Ege İhracatçı Birlikleri’ndeki basın toplantısına EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak ve EİB Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz katıldı.

Basın toplantısında konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi “İhracat 4.0’ı hayata geçirme konusunda kararlıyız. Dijital dönüşüm hamlelerimiz bundan sonraki süreçte de devam edecek. Günümüzün en güvenilir ve en hızlı veri şifreleme altyapısı olan blockchain ile üyelerimize daha güvenli, hızlı ve kağıtsız hizmet verebilmek adına çalışmalarımızı devam ettirerek dış ticarette “İhracat 4.0” dönemini başlatacağız” dedi.

Türkiye'deki 13 birlik içinde ilk kez verilmeye başlanan ve EİB'nin kendi yazılımı olan online hizmetlerin üç hafta önce denenmeye başladığını dile getiren Eskinazi, "Şu an 130 firma bu programı kullanıyor. Birlikte 4 bin üzerinde aktif firma var. 7 bin 500 üyemizin yarısının çok kısa zamanda bu sistemi kullanmaya başlayacak diye ümit ediyoruz" bilgisini paylaştı.

Ürettiğimizin yüzde 50’sini ihraç etmeliyiz

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Mayıs ayında 1 milyar 306 milyon dolarlık ihracat rakamıyla, 2018 yılı Mart ayına ait olan 1 milyar 206 milyon dolarlık ihracat rekorunu 100 milyon dolar geliştirmeyi başardığını belirten Eskinazi,”Egeli ihracatçılarımızın Mayıs ayındaki bu başarısı 2019 yılı ihracat hedeflerine ulaşacağımıza olan inancımızı arttırıyor.İhracatın ekonomimizin dinamosu olduğu her geçen gün tüm kesimlerce daha iyi anlaşılıyor. Biz yıllardır üreten, ihraç eden bir ekonominin sağlıklı olduğunu söylüyorduk, bugün ihracatın ve ihracatçının hak ettiği ilgiyi görmesi bizleri mutlu ediyor. Her zaman söylediğimiz gibi üretim yapan firmalarımızın üretimlerinin en az yüzde 50’sini ihraç ettiği bir ekonomik iklim oluşması için çabalıyoruz” diye konuştu.

“EİB Kolay” ile her şey kolay olacak

İhracatın kolaylaştırılması, ihracatçının desteklenmesi için bugün tüm kurum ve kuruluşların seferber olduğuna dikkat çeken Eskinazi, bu amaçla kendilerinin de hizmet kalite seviyesini yukarılara çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.

Eskinazi, Ege İhracatçı Birlikleri’nin iki yıl önce web sayfasına online chat sistemi kurduğunu, sonrasında mobil uygulaması ile dijital hizmetlerine başladığını anlattı. İki yılda mobil uygulamanın dört binin üzerinde kullanıcı sayısına ulaştığı bilgisini paylaşan Eskinazi, “Yeni devreye aldığımız dijital uygulamalardan “EİB Kolay” sitemiz üzerinden her üyemiz kendi ihracat rakamlarını, ülke - mal grubu bazında kırılımını, EİB’de incelemede bulunan devlet yardımları dahil tüm dosyalarının ve başvurularının durumunu öğrenebilecekler” diye konuştu.

“EİB Kolay” uygulaması sayesinde; ihracatçıların sıklıkla ihtiyaç duyduğu, ihracat performans belgesi ile üyelik belgesini EİB hizmet binasına gelmeden, zaman ve işgücünden tasarruf ederek, dakikalar içinde, kendi ofislerinden e-imzalı olarak online alabileceklerini müjdeleyen Eskinazi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim üyelerimize ve üye adaylarımıza en çok hizmet verdiğimiz alanlardan biri de eğitim. İkinci hizmetimiz de eğitim faaliyetlerimizin kolaylaştırılması için oluşturduğumuz EİB Kampüs isimli web sitesi. Katılımcılarımız EİB Kampüs sitesine üye olduktan sonra diledikleri eğitim ve seminer etkinliğine kaydolabilecek, kaydoldukları eğitim ve seminer için e-posta ile kendilerine ulaşan karekod aracılığı ile etkinlik günü salona giriş yapabilecekler. Etkinlik sonrasında e-imzalı katılım sertifikalarını alabilecekler, ders notları, eğitim sunumlarına ulaşabilecek; eğitim ve seminere ilişkin görüş ve geri bildirimlerini iletebilecekler.”

EİB’den “Konteynır takip hizmeti”

Ege İhracatçı Birlikleri’nin yeni sunmaya başladığı üçüncü dijital hizmetin; deniz yoluyla ihracat gerçekleştiren ihracatçılar için; rota bazlı taşıma süresi hesaplama ve taşıma halindeki konteynerlerini takip etmeye yarayan bir hizmet olduğunu anlatan Eskinazi, “Bu sayede üyelerimiz kendileri için en uygun sürede ve ücrette taşımayı yapacak nakliyeci şirkete karar verirken; aynı zamanda konteynırın kat ettiği her mesafeden e-posta yoluyla bilgi sahibi olacaklar” dedi.

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EİB üyelerine yönelik devreye aldıkları son hizmetin ise; dış ticaretle ilgili her konuda pratik bilgilerin yer aldığı “EİB blog” olduğunu sözlerine ekledi.

Aflatoksinli ürünler de izlenebilecek

Yapılan çalışmaların Ege İhracatçı Birlikleri’nin kendi yazılımı olduğunu belirten EİB Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz ise; “EİB Kolay” isimli Web sitesinin ihracatçılara sağlayacağı faydalarla ilgili bir sunum yaptı.

Sürenin en önemli rekabet avantajı olduğuna değinen İşbırakmaz, “Programa ilk kez girerken kullanıcıya bir şifre veriliyor. Buradan performans ihracat belgesini alabiliyor, firma ne kadar ihracatçı görülebiliyor. En çok talep edilen iki işlem elektronik ortamda çözümlenmiş olacak. Firmalar kendi ofisinden gerekli bilgilere ulaşacak. Gelecekte hedefimiz tüm bu işlemlerin kağıtsız ofise taşımak” diye konuştu.

İşbırakmaz yeni uygulamayla ihracatçılar için önemli bir sorun olan aflatoksinli ürünlerle ilgili sürecin de artık elektronik ortamdan izlenebileceğini belirtti. Aflatoksinli incirlerin imhasıyla ilgili olarak bir uygulama bulunduğunu anlatan İşbırakmaz, "Aflatoksinli ürünlerin imhası ve yurt içi, yurt dışı satışının engellenmesiyle ilgili yoğun bir evrak trafiği oluyor. Şu kadar ton incirim vardı, ne kadar teslim ettim, ne kadar bedel ödenecek karşılığında diye. Bunların artık hepsi elektronik ortama taşındı. Bugün tarım ve kuru incir ihracatçısı buraya girdiğinde son durumu öğrenip bununla ilgili yazışmasını elektronik imza ile yapmış olacak" dedi.Tarih: 14/6/2019
631 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri