Yazdır Arkadaşına gönder
EGİAD'dan lise öğrencilerine girişimcilik desteği
EGİAD'dan lise öğrencilerine girişimcilik desteği
Lise öğrencileri için düzenlenen ve dünyanın en üst düzey girişimcilik yarışması olarak bilinen Diamond Challenge Yarışması, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) ve ABD’nin Horn Entrepreneurship (Üniversiteye bağlı girişimcilik merkezi) aracılığıyla ilk kez Türkiye’de ve İzmir’de düzenlendi.

Dünyanın dört bir yanındaki lise öğrencilerine girişimciliği deneyimleme olanağı sunan program kapsamında 31 liseli girişimci ekip başvuruda bulundu.Ön elemeyi geçen 11 ekip ise, 10 Şubat’ta EGİAD Dernek Merkezi’nde düzenlenen Türkiye elemesine katıldı. Pitch Day Event (organized by EGİAD) başlığı altında gerçekleşen finalde, 11 ekipten birinci gelen ekip; kullanıcıların hem Android hem de Apple Store üzerinden elektrik / su ve doğal gaz faturalarına / tüketimlerine anında erişebilecekleri bir uygulama geliştirdi. Amerikan Koleji’nin Selin Sayıner, Arda Akbulak, Yaman İldem, Eda Balcıoğlu'ndan oluşan Ayes Grubu 16 – 18 Nisan 2020 tarihlerinde Amerika'da gerçekleşecek Diamond Challenge Summit etkinliğinde Türkiye’yi temsil etme ve büyük ödül olan 100 bin Dolar için yarışmaya hak kazandı.

Diamond Challenge nedir?

Lise öğrencileri için dünyanın en önemli girişimcilik yarışması olan Diamond Challenge, Ege Genç İş İnsanları Derneği EGİAD’ın proje ortaklığı ile ilk kez Türkiye’de yapıldı. Amerika'da eğitim veren Delaware Üniversitesi'ne bağlı girişimcilik etkinliği Diamond Challenge sayesinde, lise öğrencileri girişimciliği ilk elden deneyimleme olanağı yaşıyor. Yarışma inovatif fikri olan her bölgeden, her lise öğrencisine yönelik gerçekleştirilirken sınırsız girişimcilik bilgisi, deneyimi ve iş fırsatları sunuyor. Ayrıca global ölçekte deneyim, ideathon, pitching, mentorluk ve network erişimi de sağlıyor.

EGİAD'ın desteğiyle Türkiye'de ilk kez İzmir'de düzenlenen yarışmada dereceye giren okul ve öğrenciler şunlar oldu:

Birinci Ekip : Ayes Group - Advantageous Yielding Effective (Amerikan Koleji)
Selin Sayıner - Arda Akbulak - Yaman İldem - Eda Balcıoğlu
Proje: Kullanıcıların hem Android hem de Apple Store üzerinden elektrik / su ve doğal gaz faturalarına / tüketimlerine anında erişebilecekleri bir uygulama.

İkinci Ekip: Serwarm (Amerikan Koleji)
Serra Yıldırım - Aslı Özer
Proje: Şarj edilebilir kutular kullanılarak sipariş edilen yiyecekleri en kolay, en sağlıklı ve en sıcak olarak sunuyor.

Üçüncü Ekip: Stumigo (TAKEV)
Eda Sorguç - Bulut Uçkun - Anıl Acarer
Proje: Stumigo, etkili on-line öğrenme / eğitim merkezi, tek bir uygulamada her şeye sahip olduğunuz için kendi öğrenme türünüzü seçme veya keşfetme yeteneğiniz olan bir uygulama.

EGİAD Melekleri Jüri Özel Ödülü : Blok Fire (Amerikan Koleji)
Hatice Ece Aydemir - Alara Urunga - Berra Eroğlu
Proje: BlockFire, bugün itfaiye için kullanılan uçakların ve helikopterlerin yapamadığı fırtınalı ve sisli havalarda veya geceleri bile görevlerini kolayca yerine getirebilen bir araç.


Tarih: 12/2/2020
614 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.