Yazdır Arkadaşına gönder
E-Ticaret Zirvesi'nde KOBİ'lere dijitalleşme çağrısı
E-Ticaret Zirvesi'nde KOBİ'lere dijitalleşme çağrısıE-Ticaret sitesi Hepsiburada.com, e-ticarete ilişkin farkındalık oluşturmak, işletmelerin e-ticarete geçişlerini desteklemek amacıyla İzmir’de E-Ticaret Zirvesi düzenledi. Swissôtel Büyük Efes'te düzenlenen toplantıda İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli ve Hepsiburada Kurumsal İletişim ve İlişkiler Grup Başkanı Koray Öztürkler e-ticarete ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdi.

İzmir ve çevre illerinden 500'ü aşkın işletme sahibinin katıldığı etkinlikte, yeni dünyada dijital dönüşüm, e-ticaret ile yerelden globale açılan kapı ve e-ticaret ile büyümenin altın kuralları konulu oturumlar gerçekleştirildi.

Zirvede yeralan panelde ise dijital dönüşüme yönelen firmalar başarı öykülerini katılımcılarla paylaştı.

İşinizi e-ticarete taşıyın

Hepsiburada Kurumsal İletişim ve İlişkiler Grup Başkanı Koray Öztürkler, Türkiye’nin 2023 yılında öngörülen 350 milyar liralık e-ticaret hedefini gerçekleştirmeyi desteklemek için tüm İzmirli işletmelere, işlerini e-ticarete taşımaları konusunda çağrıda bulundu. Teknolojinin yıpratıcı değil, yapıcı yönünü kullanarak perakende ile el ele verdiklerini vurgulayan Öztürkler, Anadolu’daki ticareti büyüterek Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceklerini belirtti.

Kestelli:E-ticaret hedefimizi artırmalıyız

Türk insanının pratik zekasıyla e-ticarete yönelerek çok iyi fikirler geliştirebileceğine inandığını belirten İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, konuşmasında dünyaca ünlü e-ticaret sitelerinin cirolarından örnekler verdi. Kestelli “Alibaba.com sitesi 14 Şubat gününe alternatif olarak 11 Kasım Dünya Bekarlar Günü kutlamalarında 85 saniyede 1 milyar dolarlık ciroya ulaşmış. Şirketin bir günlük cirosu Türkiye ihracatının 1/6’ini oluşturuyor” dedi. Türkiye’nin 2023 yılı için e-ticaret hedefinin 350 milyar lira olduğunu belirten Kestelli, bu hedefin mutlaka artırılması gerektiğini söyledi. Kestelli, İzmir Ticaret Borsası’nın 128 yıllık deneyimini teknolojiyle birleştirerek üyeleri için tarım ticaretinin buluşma noktası e-Commadity Bazaar’ı kurduklarını anlattı. Işınsu Kestelli Hepsiburada’nın kapılarını ihracata açma girişimin ise çok olumlu olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Gökçüoğlu: Dijitalleşme kaçınılmaz

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu konuşmasında dijitalleşmenin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. İş dünyasının artık geleneksel yöntemlerle işleri sürdürmesinin mümkün olmadığını anlatan Gökçüoğlu, Çin, Amerika ve İngiltere’nin e-ticarette ilk üç sırada yer aldığını belirtti. Gökçüoğlu, “E-ticaret alanında akıllı telefon, tablet ve bilgisayar ilk üç ürün. Bizim ülkemizde günde bir taneden sipariş alan firma sayısı bine yakın. E-ticaret yapan firmaların 400’e yakını on-line siteler, 400’e yakını perakendeci firmaların kurduğu e-ticaret siteleri.130 dolayında ise turizm ve seyahat odaklı çalışan site bulunuyor. Bizde bin olan bu sayı Amerika’da 100 bine yakın. Dev ekonomilerin e-ticarete verdiği öneme dikkat etmeliyiz” dedi. Gökçüoğlu e-ticaretle ilgili devletin önemli destekleri olduğuna da dikkat çekti. Firmaların bu desteklerden yararlanmaları gerektiğini belirtti. Hepsiburada’nın ihracat desteğinin önemli bir çalışma olduğuna değinen Gökçüoğlu, sanayi ürünlerinin ihracatı konusunda da bir çalışma yapılması önerisinde bulundu.

Özgener: KOBİ’lere bilgi vereceğiz

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener de dijitalleşme denilen devrimin herkesimin gündeminde birinci sırada yer aldığını söyledi. Farkındalığın her geçen gün arttığını belirten Özgener, 2018’de dünyada 2,8 trilyon olan hacmin 2021 için 4,8 trilyon dolara yükselmesinin beklendiğini kaydetti. KOBİ’ler başta olmak üzere bu gelişmelerin herkesi ilgilendirdiğini anlatan Özgener, mobil uygulamaların artarak geliştiğini ve çok yakında nakit kullanımın yerini siber ödemeye bırakacağı döneme doğru bir gidiş olduğunu söyledi.

Türkiye gibi toplam ihracatının geleneksel yöntemlerle yapıldığı bir ülkede ihracatın e-ticaretle yapmak için desteklenmesinin çok önemli olduğunu belirten Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Odası’nın çok yakında üyeleri için bir proje başlatacağını söyledi. Çalışma doğrultusunda mobil araçlarla KOBİ’lerin ayağına giderek bilgi vermek istediklerini anlatan Özgener, İzmir için geliştirecekleri projeye hepsiburada.com da dahil olmak üzere her kesimden destek beklediklerini dile getirdi.

Erturan: Hedefimiz e-ticaret pazarını büyütmek

Etkinlikte konuşan Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan ise e-ticaret pazarını büyütmek gibi bir misyon üstlendiklerini belirtti. Erturan, ”Çok iyi biliyoruz ki; ülkede e-ticaretin büyümesi ve yaygınlaşması için KOBİ’lerin ve yerel markaların güçlenmesi ve daha aktif olması gerekiyor. İzmir’de ikincisini düzenlediğimiz Hepsiburada e-ticaret zirveleriyle ilgili en büyük amacımız; KOBİ’leri yakından tanımak, e-ticarete girmelerini ve işlerini e-ticarette büyütmeleri konusunda destek olmak. Biz Hepsiburada olarak binlerce markayı ve işletmeyi, milyonlarca potansiyel müşteriyle buluşturan özgün iş modelimiz Pazaryeri ekosistemiyle tüm işletmelere ülkemizin ve dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizle buluşturuyoruz. Pazaryeri üyeleri; mağaza açmak için ayrı bir ücret ödemiyor, Hepsiburada’nın yaptığı tüm banka anlaşmalarından yararlanabiliyor, avantajlı kargo fiyatlarını kullanarak maliyetlerini azaltıyor. Anadolu’nun farklı illerinde gerçekleştirdiğimiz Hepsiburada E-Ticaret Zirveleriyle de işletmelerin işlerini e-ticarete taşımasına destek oluyoruz.” dedi.

Çalıştıkları 17 bin iş ortağının 4 binin kadın girişimci olduğuna da değinen Erturan, kadınlar için teknoloji gücünü seferber ettiklerini, kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak pazarlama desteği verdiklerini belirtti.

Katılımcılara “Pazaryeri” eğitimi

İzmir bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerin katılımıyla gerçekleşen etkinliğin son bölümünde ise katılımcılara pazaryeri eğitimi verildi. E-ticarete geçiş için yapılması gerekenlerin adım adım anlatıldığı eğitimde; online ödeme sistemleri, dijital pazarlama yöntemleri, çoklu kanal yönetimi, teslimat konularında detaylar aktarıldı.

Tarih: 13/3/2019
654 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri