Yazdır Arkadaşına gönder
Dostluk İşte Böyle Bir Şey!
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Muzaffer Tezel
Yeni Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü


Yıllar önce Yeni Asır Gazetesi’nde çalışırken gazetem tarafından görevli olarak Genelkurmay Başkanlığı’nın düzenlediği Güneydoğu gezisine katıldım.

İzmir’den Ankara’ya THY yollarının uçağıyla yola çıktım ve Yeni Asır’ın Ankara temsilcisi (Şu anda da aynı görevi sürdürüyor) Şebnem Bursalı’nın talimatı ile beni havaalanında bir gazete aracı karşıladı ve Ankara’nın önemli otellerinden birinde kaldım.
Ertesi gün sabah çok erken bir saatte Ankara’dan askeri bir nakliye uçağıyla diğer yerli ve yabancı gazeteci arkadaşlarım ile birlikte Ankara’dan Diyarbakır’a doğru yola çıktık. Uçakta sonradan önemli bir gazeteci olan Işın Gürel de vardı.

Ülkemizin ve dünyanın önemli gazetecileri ile birlikte olmak beni çok heyecanlandırmıştı ve gazetem bana bu görevi verdiği için ayrıca ben de çok gururluydum.

Uçakta Hollandalı bir gazeteci son teknoloji ürünü olan fotoğraf makinaları ile dikkat çekiyordu. Bu gazeteci - şimdi ne yazık ki adını unuttum- dünyanın önde gelen savaş muhabirlerinden biriydi. Dünyanın bütün savaş bölgelerinde görev yapmış ve çektiği fotoğraflar yine dünyanın önde gelen gazete ve dergilerinde yayınlanıyordu.

Bu gazetecinin sağ elinin işaret parmağındaki büyükçe taşlı gümüş bir yüzük dikkatimi çekti. Fotoğraf makinesindeki deklanşöre bu parmağıyla basıyordu. Yolumuz uzundu ve gazeteciler birbirleriyle sohbete başladılar. Ben de bu meslektaş sohbetleri arasında bu Hollandalı gazetecinin işaret parmağındaki yüzüğün hikayesini öğrendim.

Bu yüzüğün dramatik hikayesi şöyleydi:

Yıllar önce uluslar arası bir haber ajansında görevli savaş muhabiri bu Hollandalı gazeteci ve rakip haber ajansında çalışan İngiliz meslektaşı Afrika’da bir yere görevli olarak gitmiş. Bu Afrika ülkesinde iç savaş varmış ve bu iki gazeteci iç savaşın dehşetini yansıtan fotoğrafları gazete ve dergilere gönderiyorlarmış.

Görevlerinin ikinci haftasında iki ateş arasında kalmışlar ve İngiliz gazeteci gelen bir kurşunla ağır şekilde yaralanmış ve arkadaşları tarafından hemen hastaneye kaldırılmış. Ancak İngiliz gazeteci hastanede görevli doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiş.

Olayı haber alan eşi ise eşinin ölüm haberi üzerine hemen İngiltere’den bu Afrika ülkesine gelmiş. Hollandalı gazeteci en iyi arkadaşının görev sırasında ölümü yüzünden çok üzgünmüş.

Eşi ikisinin de çok iyi arkadaş olduklarını bildiğinden eşinin parmağındaki yüzüğü çıkarmış ve bu Hollandalı gazeteciye vermiş. Hollandalı gazeteci ise arkadaşının anısını yaşatmak için yüzüğü fotoğraf makinasındaki deklanşöre basmak için kullandığı işaret parmağına takmış. Çünkü her deklanşöre bastığında arkadaşı için fotoğraf çekiyormuş.

İşte arkadaşlık ve dostluk böyle bir şey. Ben de İzmlirli bütün gazeteci meslektaşlarımın aynı bu yüzük hikayesindeki gibi dost olmasını diliyorum. Çünkü her şey gelip geçici, önemli olan dostluklar.
Saygılarımla...

Not: Bu gezide Irak, İran ve Suriye’deki bütün sınır karakollarını gezdim ve oralarda vatan aşkıyla görev yapan Mehmetçiklerin yaşadıklarını gördüm. Yaşadıklarım ise Yeni Asır Gazetesi’nde yayınlandı. Dizideki logoda ise ben boynumda fotoğraf makinası ile PKK’nın yaptığı baskında vatan evlatlarının şehit olduğu Üzümlü Karakolu’nun önündeydim. Yine bu gezide Amerikan Çekiç Gücü’nün PKK’lı teröristlere attığı ilk yardım paketlerini gözlerimle gördüm.
mutezel@yahoo.com*

Tarih: 25/6/2007
13609 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri