Doç. Dr. Nil Tekin

1970 yılında Aydın Atça’da doğdu. İzmir Kız Lisesi’nin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1992 yılında bitirdi. Uzmanlık eğitimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı’nda tamamladı. Hollanda, Danimarka ve İsveç’te aile hekimliği uygulama alanlarında uzmanlık eğitimi programlarına katıldı.

Türkiye temsilcisi olarak 2006-2009 tarihlerinde Genç Avrupalı Aile Hekimleri Hareketi’nde (Vasco de Gama Movement) yer aldı. Dünya Hekimleri Birliği (WONCA) Kadın Çalışma Grubu’nun Avrupa temsilciliğinin ardından Dünya Aile Hekimleri Birliği (WONCA) Yaşlı Sağlığı Grubu’nda çalışmalarını sürdürüyor.

2005 yılından bu yana İzmir Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde çalışıyor. 2013 yılında Aile Hekimliği alanında Doçent ünvanı almıştır. Halen Ege Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Geriatri Bilim Dalı’nda Yaşlı Sağlığı doktorası yapıyor.

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi’nde 2007 yılından başlayarak etkin görev aldı, 2014-2018 yıllarında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. 2018 yılından bu yana da Türkiye Alzheimer Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi. 2019 yılından başlayarak Evde Bakım Derneği İzmir Şube Başkanlığı görevini de sürdürüyor. 

İlgi alanları arasında yaşlı sağlığı, aktif ve başarılı yaşlanma, alzheimer hastalarının kurumsal bakımı, evde bakım, palyatif bakım ve hospis uygulamaları yer alıyor. 

Mesleki alanda ulusal ve uluslararası yayınları yanında, ulusal ve uluslararası kongre ve konferanslarda düzenleyici ve konuşmacı olarak görev yaptı. Çeşitli tıbbi dergilerde editör yardımcısı ve hakem görevlerini sürdürüyor.

Türkçe öğretmeni bir babanın kızı olup, okumayı ve sağlık eğitimi yanında babasının deyimiyle “İnsandan yana olan” her konuda konuşmayı, yazmayı ve paylaşmayı “Yaş Aldıkça” sevmeye devam ediyor.