Yazdır Arkadaşına gönder
Diyabet gününde şeker taraması
Diyabet gününde şeker taraması Tip 1 Diyabetli Çocuklar ve Aileleri Derneği, kuruluşlarının 1. yıldönümü ve 14 Kasım Dünya Diyabet günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenledi. Derneğin başkanı Dr. Dyt. Nesil Gören Atalay, “Amacımız Tip1 Diyabetin hiçbir etkinliğin gerçekleşmesine engel olmadığını göstermek” dedi. Bu amaçla 11 Kasım’da gerçekleştirilen Göztepe Spor Kulübü ve Adıyaman Belediye Spor Hentbol karşılaşmasının farkındalık için diyabetin sembolü olan “mavi top atışı” ile başladığını kaydeden Atalay, “Bu etkinlikle diyabetin hiç bir spora engel olmadığının mesajını vermek istedik” dedi.

Dr. Dyt. Nesil Gören Atalay 14 Kasım Dünya Diyabet gününde, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'yle birlikte saat 14.00’de Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Konak Meydanı, Karşıyaka Çarşı ve Üçkuyular Metro çıkışında geniş kapsamlı bir şeker taraması yapılacağını belirterek tüm İzmirlileri bu taramaya katılmaya davet etti.

Sergiler, atölye çalışmaları, söyleşiler yapılacak

Tip 1 Diyabetli Çocuklar ve Aileleri Derneği'nin toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla Lions Kulübüyle birlikte düzenlediği etkinlik programı şöyle:

• 13 Kasım - 3 Aralık 2017 tarihleri arasında, İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Dilek Himam ve fakültenin İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Sinem Demirel'in hazırladığı “Şeker Çocuklarla Geri Dönüşüm ve Tasarım Sergisi”. Çetin Emeç Sanat Galerisi’ndeki sergide çocukların atölye çalışmasındaki eserleri görülebilecek.

• 15 Kasım 2017 günü, İzmir Mutfak Sanatları Anabilim Dalı ile birlikte “Karbonhidrat sayıyorum, sağlıklı yaşıyorum” atölye çalışması. Çalışma saat 09.30 - 12.30 arasında düzenlenecek. Atölye çalışmasına iki şef, diyetisyen ve beş diyabetli çocuk katılacak.

• 16 Kasım 2017 günü, Tip 1 diyabetli maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz söyleşisi saat 19.00’da Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

• 17 Kasım 2017 günü, Uzman Dr. Korel Oral tarafından Menderes ilçesi Çileme köyünde göz taraması yapılacak. Çileme Köyü Sağlık Ocağı’ndaki tarama saat 13.00’de başlayacak. Köye saat 12.00’de Konak Meydanı’ndan ücretsiz otobüs kalkacak.

• 18 Kasım 2017 günü farklı uzmanların anlatımlarıyla Diyabetin ele alındığı bir konferans düzenlenecek. Kültürpark Gençlik Tiyatrosu’ndaki konferans saat 14.30’da yapılacak. Prof.Dr. Mithat Bahçeçi, Uzman Dr. Aybars Akoğlu, Uzman Dr. Korel Oral ve Dr. Dyt. Nesil Gören Atalay konferansa konuşmacı olarak katılacak.

• 25 Kasım 2017 tarihinde ise Göztepe Spor Kulübü’nün Akhisar Belediye Spor Kulübü’yle düzenleyeceği maçta 24 çocuk ve iki görevli, “omuz omuza” tişörtleri ile sahaya çıkacak ve “Tip1 diyabet hiçbir spora engel değil” pankartını taşıyacak.

Tarih: 13/11/2017
4598 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri