Yazdır Arkadaşına gönder
Dikkat! Arkeolojik buluntu…
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiDaha önce bu sayfalarda, 7 Nisan 1753 tarihinde Kadifekale’yi ziyaret eden seyyah M. Stephan Schulz’un tarihe düştüğü notlardan iz sürerek, kent belleğinde anılmayan, ziyaretçisi olmayan "Sütveren Dede" yatırının bulunduğu tarihi dokuda yapılacak ciddi bir araştırmanın, kentin turizm potansiyeline katkı vereceğine inanıyorum diye yazmıştım...

Yazar İlhan Pınar'ın "Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülü" kazandığı "Gezginlerin Gözüyle İzmir" kitabında M. StephanSchulz'un söylediklerini bir kez daha anımsayalım.

"Dağın şehir tarafına bakan bir zamanlar anfitiyatronun yer aldığı yamaçta bir kilise daha varmış. Daha iki yıl öncesine kadar içerisinde lamba yanmakta olduğu söyleniyor. Yunan bilgeleri ülkelerinde yeterli süt bulunmadığı zamanlarda buraya gelerek dua ederler, yerden çıkan sudan içerler ve yanmakta olan lambaya hürmet gösterirlerse, bebelerinin yeteri kadar süte kavuşacağına inanırlardı…"

"Sütveren Dede" veya "Sütveren Tanrı Anne" mezar yerinin yakınında bulunan, defineciler tarafından kubbeli çatısı tahrip edilen, Schulz’un bahsettiği bu dua yerinin son halini gösteren fotoğraflarını ilk kez sizlerle paylaşıyor, kurtarılıp kent kültürüne kazandırılması için, başta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olmak üzere ilgili kurumları acilen göreve davet ediyorum...Tarih: 30/9/2011
13911 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.