Yazdır Arkadaşına gönder
DEÜ Senatosu Fransız meclisinin kararını kınadı
DEÜ Senatosu Fransız meclisinin kararını kınadıDokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Senatosu, Fransız Ulusal Meclisi’nin aldığı kararı kınayan bir karar aldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, üniversite senatosunun 27 Aralık 2011 tarih ve 392/9 sayılı kararını yayımladığı bildiriyle kamuoyuna duyurdu. Bildiri şöyle:

“Fransız Ulusal Meclisi’nin, “Parlamentoların tarih yazamayacağı” gerçeğini göz ardı ederek 22.12.2011 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’nda 1915 yılının savaş koşullarında yaşanmış olan trajik olayları “Soykırım” olarak niteleyerek; buna karşı çıkmayı ve bunu ifade etmeyi suç sayan kararı temel insan haklarına düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı vurulmuş büyük bir darbedir.

Düşünme ve ifade özgürlüğünü suç sayan bu karar; tarihin engizisyon yasalarını hatırlatmakta ve aydınlanma döneminin akılcı ve özgürlükçü değerlerini hiçe saymakta; temel insan haklarına, insan onuruna, bilimsel gerçekliğe ve hakların uzlaşma kültürüne de aykırı düşmektedir.

Dokuz Eylül Üniversitesinin Senatosu olarak bu yanlış kararı şiddetle kınadığımızı ve Fransız kamuoyunu, Fransız Senatosu Üyelerini, aklı selim Fransız düşünürleri başta olmak üzere tüm Avrupa ve Dünya Kamuoyunu bu yanlış karara tepki vermeye davet ediyoruz.”


Tarih: 28/12/2011
551 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri