Yazdır Arkadaşına gönder
Deprem planınızı yapmayı unutmayın!
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Uz. Dr. Ülkümen Rodoplu
Avrupa Acil Tıp Birliği – EuSEM  Başkan Vekili
www.ulkumenrodoplu.com

Ege Bölgesinde 17 ve 21 Ekim 2005, 8-9 Kasım 2007 tarihlerinde yaşadığımız depremlerde can ve mal kaybı olmadı. Ancak, İzmir’liler başta olmak üzere tüm Türkiye, deprem gerçeğini anımsadı.

Herkesin “Kişisel Eylem Planı” olmalı !

İster evinizde, işyerinizde veya okulda olun, isterse yolda ya da aracınızın içinde. Yaşadığınız ve bulunduğunuz ortamlarda deprem anında ne yapacağınızı, nereye saklanıp, nereye kaçacağınızı önceden düşünün.
Eviniz  ve evinizin bulunduğu zemin sağlamsa, deprem sırasında evinizde kalabilirsiniz. Ancak başınızı, yüzünüzü korumalısınız. Evde bulunan eşyaların devrilerek veya kırılarak size zarar vermeyeceğinden emin olmalısınız.
Eviniz ya da zemin sağlam değilse. İçinde yaşadığınız binanın kuvvetli bir depremde yıkılma olasılığı varsa.  Birinci katta olsanız da pencereden atlamayı düşünmeyin. 10-15 saniye içinde evinizi terk edebilirseniz, yapın. Yoksa, evinizde bulunan çamaşır makinesi, çelik kasa, mutfak tezgahı gibi dayanıklı eşyaların önüne sığınmak ta sizi kurtarabilir.
Eylem planınızı ailenin diğer bireyleri ile paylaşın. Zaman zaman da tatbikat yapın. Bu sayede deprem anında nasıl davranacağınızı bilir ve soğuk kanlılığınızı koruyabilirsiniz.  

İlkyardım
Deprem sonrası profesyonel yardım gelene kadar geçen zaman, insan yaşamı için çok önemlidir. “Altın saatler”  denilen bu zaman diliminde temel ilkyardım uygulamaları çok önemlidir ve ilkyardım bilenler kendi yakınlarına yardımcı olabilecektir.
İlkyardımla ilgili olarak, deprem sonrasında iki temel konu çok daha fazla önem kazanmaktadır: Kanamalar ve kırık-çıkık-ezilmeler. Elimizin altında bulunan sert mukavvalar, güneşlikler, kapılar, dolap kapakları, temiz bir bez parçası, bir kravat ya da bir eşarp ilkyardımda kullanılan malzemelerdendir.
Kanaması olan bir kişiye yapılacak olan ilkyardım, kanayan bölgeye temiz bir bez ile bastırmaktır. Kırık, çıkık, ezilme şüphesi olduğunda da, bu bölgenin sert mukavva veya güneşlik gibi sert bir madde ile hareketsiz hale getirilmesi gerekir.

Son söz

Devletin deprem ve diğer afetlere hazırlık konusunda yaptığı çalışmalar ne kadar önemliyse, biz bireylerin de alacağı kişisel önlemler bir o kadar önemlidir. Kişisel eylem planınızı yapmayı unutmayın !

Tarih: 15/11/2007
13218 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.