Yazdır Arkadaşına gönder
Çok seviyorum
Tufan Atakişi
Tufan Atakişi20. Yüzyıl'ın ikinci yarısının hemen başında doğmuşum Karşıyaka'da. Fidanlık'a (1) bakan 1747. Sokak 48 numaradaki eski tek katlı Rum evinde.
İlk nefesimde oksijenin yanı sıra, Reşadiye Fırını'nın (2) pekmez ve susam kokulu dumanını da solumuşum ciğerlerime.
Sahildeki ilk yaramazlığımı, 1748 Asfaltı'nın (3) hemen karşısındaki, kapalı durağa ( 4 ) geçerek yaşamışım büyüklerimden haber vermeden...
Evden Kulüb'e, (5) Yelken'in (6) bahçesine   yalın ayak gitmişim.. Gitmişim gitmesine de, yazları 6 metrelik asfalt ( 7) yolun karşısına geçememişim sıcaktan.
Eski mendireğe (8), 50 metreye (9) ulaşamadığım için Yelken'in kaldırımından özlemle, biraz da kıskançlıkla seyretmişim yüzenleri.
Akıllanıp, bir daha ki sefere tokyoyla (10) gelip, hızlı adımlarla geçmişim o sıcak yaz günü asfaltı. Tokyoyu kaptırmamak, tek ayak üzerinde sekmemek   için.
Zamanla denize ulaşıp, 50 metrede doyasıya yüzmüşüm özgürce. Annemin sahilde bağıran çağıran haykırışlarının sonunda iyi bir dayak yiyeceğimi bile bile.
O zamanlar yazları öğlen uykusundan çalıp, gizlice evden kaçıp annemin Amerikan bezinden diktiği uzun paçalı donla sahile çıkmaya da utanmamışım üstelik.
Donumun üstündeki atlet ise 4 numara büyük, ağabeylerden kalma. Zaten onlarda giydiğinde,   kardeşi de giysin diye battal beden alınmış.
Kafamdaki şapka zamanında maviymiş galiba. Körfez'in tuzlu suları onu  öylesine yıpratmış ve değiştirmiş ki, renk yelpazesinde hiçbir zaman yeri olmamış.
Ben Karşıyaka'yı çok seviyorum.

Siz olsaydınız sevmez miydiniz?

***
 
Açıklamalar:
(1)      İzmir içindeki yegane Orman Fidanlığı
(2)      İzmir'in en ünlü Gevrek Fırını
(3)      Reşadiye Asfaltı. O zamanlar sahile açılan Celal Bey, Fazıl Bey'den sonra üçüncü asfalt
(4)      Karşıyaka sahilindeki yegane kapalı ahşap durak
(5)      Karşıyaka Spor Kulübü
(6)      KSK, Yelken Şube Lokali
(7)      Sahildeki tek gidiş-geliş asfalt cadde
(8)      Şu an bulunmayan eski mendirek
(9)      Karaya bağlı, bir tarafı denize açık yüzme havuzu.
(10)    Parmak arası veya çapraz bantlı plastik-kauçuk  terlik

***Bu kartpostal 1960'lı yılların sonunda basılmış. Fotoğrafın solundaki mendirek, halen kullanılmakta olan KSK Yelken Şubesi'nin. Yanında eski 50 metre olarak tabir edilen, bir tarafı denize açık, yüzme yarışlarının yapıldığı, İzmir'in tek havuzu. (Daha sonra Perili Köşk'ün yanında Hipakampus açıldı. Ama orası yarışlara uygun değildi.) Hemen yanında denize kazıklar üzerine uzanan Ege Yacht Kulübü var. Oraları doldu. Ege Yacht'ın olduğu yer ise Şimdi Karşıyaka Nikah Sarayı.

Tarih: 21/9/2007
3678 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri