Yazdır Arkadaşına gönder
Çivisi çıkan ülkenin, saldırgan insanları
Serap Dikmen Ahmetoğlu
Serap Dikmen AhmetoğluCumhuriyet Gazetesi'nde "tam zamanlı" stajyer olarak çalıştığım yıllarda, Ümit Otan'ın söylediği sözler aklıma kazınmış, sık sık hatırlarım. "Türkiye'nin çivisi çıktı", derdi Ümit Ağabey.
Duyduğum onca tespit içinde, Ümit Ağabey'in bu sözlerinin yılları aşıp, kulağımda çokça çınlamasının haklı başka nedenleri var elbet.
Ülkenin çivileri tek tek çıktı da, bizlere ne oldu peki?
Paranoyak bir şekilde birbirini suçlayan, birbirine saldıran, birbirini ezmeye çalışan insanlara dönüşmedik mi?
Ezildikçe, önümüze gelen kim olursa olsun ezmeye çalışır hale düşmedik mi?
Uğradığımız haksızlıkları savunacak doğru kurumlar bulunmadığı ya da çalışamaz hale geldiği için, her üye olduğumuz topluluktan, gruptan, dernekten, eti ve budundan fazla şey bekleyip isteyip, haksız suçlamalarla, insanları itham etmedik mi?
Sahipsizliğimizin içimizde büyüttüğü öfkeyi, ilk bulduğumuz kişiye kusmadık mı?
Hatta bu işte çağ da atladık.
Teknoloji gelişti ya, bir çok mail grubuna da üye olduk. Eşten dosttan davetiyeler geliyor, üye oluveriyoruz bir mail grubuna. Çok masumane, çok dostane, çok e-sosyal!
Bir süre sonra bakıyoruz, ortalık toz duman.
Biri diğerini suçluyor, diğeri berikini. Öfke tükürükleri adeta bilgisayar ekranından yüzümüze sıçrıyor, ortalık batıyor.
Neler oluyor bize? Şöyle bir silkinip, bu soruyu kendimize sormanın zamanı gelmedi mi?
Kendi adıma söylemeliyim ki, bu kavga ve kargaşa ortamından çok yoruluyorum. İçimi hafakanlar basıyor, üzülüyorum.
Cumhuriyet ve Ümit Ağabey'li yıllarımda, Türkiye internetle yeni tanışıyordu. Çivi çıkaran en büyük etkenlerden biri olmak da internete nasip olacakmış meğer: Böyle e-mail'miş, mail gruplarıymış, msn'miş, facebook'muş, nerdeee...
Zavallı insanlar, kavga etmek için bile bir araya gelmek zorundaydı o günlerde. Meşakkatli işti kavga etmek. Şimdi iki satır yazı yaz, gönder butonunu işaretle, işlem tamam!
Bütün alem bilsin, kime gıcıksın, hangi grubu sevmiyorsun, kimler sana öfke nöbeti geçirtiyor... Empati, sempati hak getire. İlk sen yazdın ya, sen haklısın, çamur at izi kalsın! Hızın, internet hızıyla başa baş gitmeli. Önce sen basmalısın gönder tuşuna. Beriki sana cevap verse bir türlü, vermese iki... O da, berikinin sorunu zaten.
Belli sosyal ve iş çevrelerinin oluşturduğu gruplar, ne yazık ki böyle "sanal" kavgaların ağına düşmüş, arada bir ekabirler, kulak büküyor, dövüşçü horozlara ders veriyor. Anlayan anlıyor, anlamayan bildiğini okumaya devam ediyor.
Eskiden "dedikodu" dediğimiz şeyin, artık alenen internette oluşturulan çeşitli ortamlarda paylaşılarak, "kayda girmesi" de ayrı bir konu.
Teknoloji insanların çağdaş yaşamı yararına kullanıldıkça güzel olmasına güzel, ama en ilkel davranışların oyuncağı haline geldi. Yazık.
Ümit Ağabey... O zaman, çivisi çıkmış bir Türkiye almaya hazırlanıyordum, şimdi O'nu bir sonraki nesle teslim etme çağına geldim. Türkiye'nin çivisi çıktı, bize de yazık oldu.
Seni sevgiyle selamlıyorum.

Tarih: 2/6/2009
7381 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri