Yazdır Arkadaşına gönder
Çankaya Köşkü'nü açmak!..
Konuk Yazar
Konuk YazarSancar Maruflu

Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçim kampanyası sırasında Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nü halka açmak için verdiği sözün ilk aşaması olarak; 100’ün üzerinde medya mensubundan oluşan bir gruba Köşk’ün gezdirildiğini medya’dan öğrendim. Gelecek günlerde de aynen ABD’deki Beyaz Saray ve diğer ülkelerdeki kraliyet ve devlet başkanlığı konutları gibi Çankaya’nın da halinde halka gezdirileceği açıklandı.

Elbette ki güzel bir gelişme. Yalnız geçmişteki cumhurbaşkanlarımıza haksızlık yapmayalım. Merhum Turgut Özal’da, Sayın Süleyman Demirel’de kendilerini ziyarete gelen tüm heyetlere Köşk’ü gezdirirlerdi. Merhum Fahri Korutürk’ün dönemlerinde de basına ve bazı sivil toplum gruplarına Köşk’ün sık sık gezdirldiğini hatırlarım.

Refii Cevat Ulunay’ın, Burhan Felek’in, Nadir Nadi’nin, Güneri Civaoğlu’nun, Haluk Cansın’ın, İsmail Sivri’nin Çankaya Köşkü’nü anlatan köşe yazıları vardır. Atatürk’ün, İsmet Paşa’nın ve Celal Bayar’ın dönemlerinde de köşk kapalı kutu değilmiş. Atatürk’ün, İsmet Paşa’nın ve Celal Bayar’ın sofralarını anlatan sayısız yazı mevcuttur.

Ben gazeteci kimliğimle ilk kez 1969 yılında Köşk’e girdim. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın, İran Şahı Rıza Pehlevi’nin ve Pakistan Başbakanı Zülfikar Ali Butto’nun ve Başbakan Süleyman Demirel ile birlikte Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in hep birlikte düzenledikleri RCD (Kalkınma İçin Bölgesel İşbirliği) Deklarasyon toplantısını izlemiştim. İzleyen Gazeteciler arasında Uğur Mumcu, İlhami Soysal, Çetin Emeç, Türker Sanal, Şakir Süter, Duygu Asena, Teoman Erel gibi şu anda hayatta olmayan gazeteciler de vardı.

Daha sonra 1971 yılında İzmir Valisi Namık Kemal Şentürk, İzmir Belediye Başkanı Osman Kibar, Fuar Müdürü Ahmet Dönmez ile birlikte merhum Cevdet Sunay’ı “1971 Akdeniz Olimpiyatları"na davet etmek için ziyaret ettik. Ben o günlerde İzmir Fuarı’nda yöneticiydim.

1980 yılında ise İzmir Belediye Başkanı İhsan Alyanak’ın Başkanlığındaki “İzmir Heyeti” ile birlikte merhum Fahri Korutürk’te İzmir’in “Altın Anahtarı”’nı sunmak için Köşk’te ağırlandık. Giden heyette İsmail Sivri, Dr.Behçet Uz, Dündar Soyer, Mücahit Büktaş, Tekin Çullu, Osman Kibar, Aydemir Aşkın, Hasan Güven, Rüştü Şardağ, Necip Mirkelamoğlu, Ersin Faralyalı gibi İzmir’in ünlüleri de vardı. Dr. Nejat Eczacıbaşı da İstanbul’dan gelip heyete katılmıştı.

Merhum Turgut Özal’ın da, Sayın Süleyman Demirel’in de Çankaya’daki tüm davetlerine her zaman İzmir’den davet edilip, katılılanlardan birisi  oldum. Turgut Özal’la iki kez Köşk’te kahvaltı yaptım. Süleyman Demirel’in de iki kez iftar sofrasına katılma mutluluğunu yaşayanlardanım. Şimdiki Sayın Cumhurbaşkanımızdan önceki on cumhurbaşkanımız da Çankaya Köşkü’nde konuk ağırlamayı seven cumhurbaşkanlarımızdır. Kendilerine Anadolu’dan ve Yurtdışından gelen tüm heyetllere Çankaya Köşkü’nü gezdirmişlerdir. Ağırlamışlardır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, Celal Bayar’ın, Cemal Gürsel ‘in, Cevdet Sunay’ın Fahri Korutürk’ün ve Turgut Özal’ın ruhları şad olsun.
Yüce Allah Kenan Evren’e, Süleyman Demirel’e ve Ahmet Necdet Sezer’e sağlıklı, uzun ömürler versin. Ramazan’ın bitmesine 12 gün kaldı. Fitre ve zekat vermeyi, fakir fukarayı sevindirmeyi sakın unutmayınız. Şen ve esen kalınız.

Tarih: 1/10/2007
13550 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.