Yazdır Arkadaşına gönder
Büyükşehir: Hava kirliliğini önlemek için denetimler sürüyor
Büyükşehir: Hava kirliliğini önlemek için denetimler sürüyorİzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin kömür satış yerleri ve merkezi sistem kömürlü apartmanlarda hava kirliliği denetimi yaptığı belirtildi. Ekiplerin 372 kömür satış yeriyle merkezi sistem kömürlü 499 apartmanda birinci denetimleri tamamlayarak ikinci denetimlere başladığı dile getirilirken vatandaşlar, sıcaklık çevrilmesi (inversiyon) dönemlerinde artış gösteren hava kirliliğine karşı uyarıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, yılda iki kez kömürlerden numune alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan akredite olmuş laboratuvarlarda analiz ettiriliyor. Son iki yıl içinde satış izin belgesi olmadan satış yapan veya analiz sonucu kömürü standartlara aykırı olduğu belirlenen on firmaya Çevre Kanunu kapsamında 533 bin liralık idari para cezası uygulandı. Uygun olmayan kömürlerin satışı durdurularak il dışına çıkarılması sağlandı.

Vatandaşların ve apartman yönetimlerinin baca temizliklerini zamanında yaptırmaları istendi. Kömür tutuşturmada odun kullanılması önerilirken yakıt özelliği taşımayan boyalı ve cilalı, plastik-lastik malzemelerin kesinlikle kullanılmaması gerektiği belirtildi.

Binaların, evlerin özellikle çatılarının, kapı ve pencerelerinin yalıtılmasıyla ısınma giderlerinin azaltılabileceği, aynı zamanda daha az yakıt tüketimi sağlanabileceği dile getirildi. Baca ve kalorifer temizliklerinin düzenli yapılması ve apartman yöneticilerinin ateşçileri denetleyerek tekniğine uygun kalorifer yakmaları da, hava kirliliğini azaltacak etkenler olarak sıralandı.

Meteorolojik koşullara dikkat çekildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında, 18 Kasım’dan başlayarak zaman zaman hissedilen hava kirliliğinin sıcaklık çevrilmesi (inversiyon) olarak tanımlanan meteorolojik olayla da ilgili olduğunu belirtildi. Açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de yaşanan inversiyon nedeniyle dikey hareketler yok denecek kadar az olduğundan, su buharı ve atmosferik kirleticiler yükselemiyor. Sonuçta atmosferde kirletici konsantrasyonu artıyor. Ayrıca hava sıcaklığında gece ve gündüz farkının arttığı, ani sıcaklık değişiklikleri, yüksek basınç ve sakin rüzgar şartlarında da inversiyon yaşanıyor. Hava sirkülasyonunun sağlanamaması ve dikey hava akımlarının durması nedeniyle atmosfere atılan kirleticiler daha yoğun hissediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir ile birlikte yayınlanan diğer illere ait olan hava kalitesi verileri incelendiğinde, tüm Türkiye’de yaşanan olumsuz meteorolojik şartlar nedeniyle partikül madde değerlerinde artış olduğu ve zaman zaman sınır değerlerin aşıldığı görülüyor.”

Tarih: 24/11/2016
6609 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri