Yazdır Arkadaşına gönder
Bu arada neler oldu?
Hüseyin Erciyas
Hüseyin ErciyasUzun bir aradan sonra yeniden yazmaya fırsat buldum. Son yazımdan bu yana geçen sürede sitemizde ve çevremizde yaşananlardan öne çıkanları paylaşmak istedim.

***

"Bağımsız iletişim ortamı" olarak tanımladığımız Kent-Yaşam haber-bilgi sitesinin yazı ailesi iki kategoriden oluşuyordu. Birinci kategoride yazıları yalnızca Kent-Yaşam'da yayınlanan yazarlar yer alıyordu. Başka mecralarda yazıp istekleri üzerine yazıları Kent-Yaşam'da yayınlanan yazarlar da ikinci kategoriyi oluşturuyordu. Süreç içinde birinci kategoriden ikinci kategoriye, ikinci kategoriden birinci kategoriye geçen, bir de tümüyle yazmaktan vazgeçen yazarlar oldu.

Yaz sonunda köktenci bir karar aldık. Kent-Yaşam yazarlarını gözden geçirdik. Yazmaktan vazgeçenlerle ikinci kategoride yer alan yazarların yazılarının yayına son verdik. Bu kararı almamızda 78. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında düzenlenen “İletişim Bilişim Seminerleri" etkili oldu. Bir dönem aynı kuruluşta görev yaptığımız, basın hukuku konusunda uzman Avukat Fikret İlkiz'in "Bilişim Hukuku" seminerinden sonra kararımız kesinleşti.

Kent-Yaşam'ın gönüllülüğü esas alan yazı ailesini gözden geçirmemiz, ilkelerimiz, hakkın teslimi ve hukukun gerekleri doğrultusunda yeniden tanımlamamız olumlu tepkiler aldı. Artık bir başka mecranın içeriğini alıp sitemize koymuş, o mecraya haksızlık yapmış gibi algılanmayacak olmak bizi rahatlattı. Ayrıca, başka bir ya da birden çok (hatta bir düzineden fazla) mecranın yazarından "Kent-Yaşam yazarı" diye söz ederek gülünç duruma da düşmeyecektik. Öyle de oldu.

***

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde yüksek lisans yapan genç meslektaşımız Burcu Taner, Ege Telgraf Gazetesi'nden ayrıldı. Ardından Kent-Yaşam haber-bilgi sitemizin haber sorumluluğunu üstlendi. Sitemizde köşe yazıları da yayınlanan genç ve yetenekli arkadaşımızla bir süre önce "sevinçle" vedalaştık. Sevgili Burcu, üç yıla yakın süre benim de keyifle görev yaptığım Doğan Haber Ajansı'nın İzmir bürosunda ekonomi muhabiri olarak göreve ve nitelikli haberlere imza atmaya başladı.

***

Burcu'nun ayrılmasından sonra, Kent-Yaşam yazı ailesinin bir başka değerli üyesi, deneyimli meslektaşımız, arkadaşımız Sabriye Mercan Bolulu haber-bilgi sitemizin haber sorumluluğunu yeniden üstlendi. Dört yıldan bu yana yazılarıyla Kent-Yaşam'a güç veren Sabriye, sitemizin “en küçük yazarı" sevgili Öykü Bolulu'nun da annesi. Değerli arkadaşımız bilgi, birikim ve deneyimiyle sitemize büyük güç kattı, Kent-Yaşam okurlarının güncel haberlere olabilen en kısa sürede erişmesini sağladı.

***

Sitemizin yazarlarından, sevgili arkadaşımız, değerli meslektaşımız Emel Akçay Uzun zorlu bir MS savaşçısı. Beş yıl önce MS gerçeğiyle karşılaşan Emel, dört yıldır tekerlekli sandalye kullanıyordu. Yürüyebilme umudu dünyanın başka bir yerinde uygulanmamış “canlı kemik nakli" ameliyatına bağlıydı. Temmuz ayında İstanbul Yeditepe Üniversite Hastanesi'nde bir dizinden ameliyat oldu. Önümüzdeki yıl diğer dizinden ameliyat olacak. Umudu ve azmiyle harmanladığı savaşımıyla simge kişi olan sevgili meslektaşımız Ağustos ayında yeniden okurlarına seslenmeye başladı. Arkadaşımıza tanrıdan şifa, sevdikleri ve sayıları azımsanmayacak kadar çok sevenleriyle sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam diliyoruz...

***

Forum Bornova'nın otoparkına bıraktığımız taşıtımızın bagajından içinde diz üstü bilgisayarımızın, taşınabilir yedekleme diskimizin ve ajandamızın bulunduğu çanta çalındı. Hırsız ya da hırsızlar bir anlamda işimizi, emeğimizi, ekmeğimizi, belleğimizi çaldı. İzmir il ve Bornova ilçe emniyet müdürlüklerine başvurduk. Polis harekete geçti. İfademiz, parmak izlerimiz alındı, tutanaklar tutuldu. Forum Bornova'nın işe yaradığı tartışılır, bir anlamda göstermelik güvenlik sistemini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren kamera kayıtları incelendi. Bir sonuç alamadık.

Olayın üzerinden tam iki ay geçti. Ne hırsızdan ne polisten bir haber çıkmadı. Forum Bornova yönetimi ya da basın ve halkla ilişkiler birimi mi? Sanırız kış uykusunda... Siz siz olun, sakın alışveriş merkezlerinin güvenlik sistemine, birimlerine güvenmeyin. Sitemizin yöneticisi ve yazarı Saadet Erciyas'ın da yazdığı gibi, “Kendi güvenliğinizi kendiniz sağlayın".

***

Kent-Yaşam'a önceleri kent söyleşileriyle güç veren Fergül Yücel, "Posta Güvercini" başlıklı köşesiyle kent yazarları ailesinde de yerini aldı. Değerli meslektaşımız, deneyimli gazeteci, foto muhabiri, kendi tanımlamasıyla "sokak gazetecisi" ve "Ege Basın Emekçileri Grubu" kurucusu Alahattin Gürırmak "İzmir Yareni" başlıklı köşesinden Kent-Yaşam okurlarına seslenmeye başladı.

***

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki tarihi yapıların korunmasını özendirmeyi amaçlayan “Tarihe Saygı /Yerel Koruma Ödülleri" bu yıl yedinci kez düzenledi. Yakın Kitabevi'nce yayımlanan ve Kent-Yaşam yazarı, kent araştırmacısı Yaşar Ürük tarafından kaleme alınan ve görüntülenen “Adım Adım İzmir Ve Çevresi Rehberi" ile yine gazete ve dergi yazılarıyla Yaşar Ürük, “Tarihsel Çevre Ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Ödülü"yle ödüllendirildi. Kıvandık, mutluluk duyduk.

***

Kent-Yaşam yazarı, "Kent Gözlemcisi" Orhan Beşikçi hem kent yazıları hem kent söyleşileriyle okurlarına sesleniyor. "Sivil toplum kişisi" diye tanımladığımız Sayın Beşikçi, kentteki izlenim ve gözlemlerini, eleştiri ve önerilerini paylaşmakla yetinmiyor, kentin yöneticilerine anlatmak için de var gücüyle çalışıyor. Orhan Beşikçi'nin öngörü ve önerileri doğrultusunda önümüzdeki yıl Mayıs ayı başlarında "Basmane Günleri" adı altında bir dizi etkinliği gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz. Sayın Beşikçi, etkinliğin amacını, "Kentin yok olmayla karşı karşıya kalan tarihi dokusunu korumak, uyuyanları uykusundan uyandırmak" diye açıklıyor.

***

Kent-Yaşam haber-bilgi sitesi yazarlarından, İzmir Life Dergisi yazarı Duygu Özsüphandağ Yayman ile Cumhuriyet Gazetesi İzmir Bürosu muhabirlerinden Ozan Yayman'ın oğulları Çınar Dünya Barış Günü'nde dünyaya geldi. Özel Çınarlı Hastanesi’nde 1 Eylül 2009 sabahı saat 07.37’de dünyaya gelen Çınar, anne ve babasını olduğu kadar onların yakınlarını, arkadaşlarını ve meslektaşlarını da sevindirdi. Sevgili arkadaşlarımız, meslektaşlarımızı kutluyor, Çınar bebeğe sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yaşam, aydınlık bir gelecek diliyoruz.

***

Bu yazıda Kent-Yaşam'dan haberler vermeye, biriktirdiklerimin bir bölümünü paylaşmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda hem içeriye hem dışarıya yönelik anımsatmalara yer vermeyi planlıyorum. Yazımın başında belirttiğim gibi, sitemizin yazı ailesi artık yazıları yalnızca Kent-Yaşam'da yayınlanan yazarlardan oluşuyor. Kent-Yaşam yazarları da yazı sıklıkları ve düzenlilik anlamında kendi aralarında farklı kategoriler oluşturuyor. Kent-Yaşam'ın düzensiz, ara sıra yazan, yazmayı özleyen yazarlarından biri olarak hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Tarih: 19/10/2009
10845 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.