Yazdır Arkadaşına gönder
Bir günde Roma...
Konuk Yazar
Konuk YazarBurcu Derya Kaban

Roma bir günde inşa edilmedi haliyle onu bir günde gezip, keşfedemezsiniz.

Roma'da aylar hatta yıllar geçirseniz bile hala keşfedecek, sizi heyecanlandıracak bir şeyler bulabilirsiniz. Ama kısıtlı zamanınız var ve Roma'yı ilk kez ziyaret ediyorsanız bunları yapmadan dönmeyin derim....

Hop on hop off yapmalı: Hop on hop off turlar üstü açık otobüslerle şehirde kısa ve hızlı bir tur yapmanızı sağlar. Otobüse bir kez biner bir kez inersiniz. Her koltukta çok dilli yayın yapan kulaklıklar bulunur. Takar kulağınıza dilinizi seçer ve şehri gezmeye başlarsınız. Şehrin önemli yerlerinde otobüs kısa duraklamalar yapar, tele-rehberiniz ise size o yer hakkında bilgi verir. Roma'da hızlı ve keyifli bir tur yapmak için ideal.

Colosseum'u ziyaret etmeli: Roma'nın en ünlü sembolü devasa gladyatör arenasına bir girip bakmadan olmaz ama etrafta gezen kostümlü tiplere dikkat edin. Bunlar bildiğiniz mafyadır... Sizden para almaya çalışırlar, belanın göbek adıdırlar... İtalya'yı yaşayalım gelmişken, ama bu kısmı eksik kalsın.

Fontana di Trevi'ye bozuk para fırlatmalı: Buraya para atanın Roma'ya geri geleceği söylenir. Bu sözün ilk kez, geceleri el ayak çekildikten sonra, havuza girip paraları toplayan elemanların büyük dedeleri tarafından uydurulduğunu zaman zaman düşünsem de, romantik olan kısmına inanmak daha keyifli...

Aperitivo yapmalı: İş sonrası bir İtalyan geleneği. Cafe ve barlarda saat 18-20 saatleri arası içki içip atıştırmanın İtalyancası. Bir içki ve açık büfe 6-8 Euro. Spritz denemenizi öneririm içki olarak. (Acı portakal, aperol ve prosecco'dan oluşan ferah bir kokteyl)

Pantheon'a selam çakmalı: Antik Roma'nın tanrı ve tanrıçaları için 2000 yıl önce yapılmış olan tapınak tüm ihtişamıyla sizleri bekliyor.

Dondurma yemeli: Roma dondurmasının ilk ortaya çıkışıyla ilgili şöyle bir hikaye duymuştum zamanında... Çok eskiden imparatorlar için yaz ayları, doruklarında hala kar olan dağlara köleler gönderilip kar toplattırılmış. Kölelerin getirdikleri bu karlar, meyve suları ile bir güzel yenirmiş... Roma dondurması da buradan gelirmiş. İtalyan dondurması Türk dondurmalarına daha nasıl desem “yumuşak”... Tatmanız lazım, anlatmakla olmaz... Çeşit çeşit lezzetler arasında damak tadınıza uygun bir külah yaptırın... Oh, serin serin... Geze geze yersiniz...

Alışveriş yapmalı: Bu kısım parası olanlar için ve ben o gruba girmiyorum :D Ama parası olana seçenek bol. Gucci'den Prada'ya, Dolce&Gabbana'dan... Evet bu liste burada bitmez kestim o yüzden. Dünya modasının en ünlü şehirlerinden birindesiniz keyfini çıkarın.

Fırından yeni çıkmış pizza yemeli: Sağda solda gezerken “pizza al taglio”(kesme pizza) yazan mekanlar göreceksiniz... Acıktınız mı girin onlardan birine... O mis koku bir çarpsın yüzünüze bakın şöyle bir vitrinden size gülümseyen pizzalara... Bu pizzalar yuvarlak değil. Tepside hazırlanıp, isteğe göre kesilerek satılıyor. Pizza ne kadar Napolitan icadı olsa da kesme pizza bir “Roma” icadı. Onlarca çeşit arasından seçmek tek derdiniz olsun.

Roma gece hayatına bir kez olsun dalmalı: O kadar Roma'ya gelmişsin zamanında az... Uyuma... Eve dönünce uyursun... Şıkır şıkır giyin ve at kendini sokaklara.

http://italyagunluklerim.blogspot.it

Tarih: 7/4/2014
5177 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.