Yazdır Arkadaşına gönder
Bilinmeyen gelecek tüketim malzemesi, girişimcileri köşe oldu
Ercan Sever
Ercan SeverArmagedon, Avatar, Marduk, Yarından Sonra, Son Hava Bükücü ve benzeri yüzlerce Hollywood yapımı film, medyada falcılara terk edilen alanlar, TV’de tarot kanalları, dünya sonu hesaplama cetvelleri, astroidlerin çarpma olasılıkları, Da Vinci Şifresi, Maya takvimi, kehanetler, kıyamet senaryoları...

Bilinmeyene ilgi çılgınlığa dönüştü. Bilim kurgunun, metafiziğin önlenemez yükselişi, gazete köşelerine sığmayan astroloji yayınları, uzaylıların iyi mi kötü mü olacağı tartışmaları günlük rutinimize girdi. Peki, zaten hep var olan bilinmeyene ilgi son yıllarda neden patladı?

İnsan yaşamında tüketilecek maddi, manevi ne varsa bitirdik. Mevcuda dair hiç bir şey bizi şaşırtmıyor, heyecanlandırmıyor. Hazcı, hedonist yaklaşım tüketecek bir şey bırakmadı günümüz insanına. Eğlence, alışveriş, edebiyat, cinsellik, gösteri dünyası, müzik ve benzeri ne varsa en kolay, en çok zevk verenini tüketerek ruhlarımızı rahatlatacak yeni bir şey bırakmadık. Her duygunun uçlarını yaşayarak normal olandan zevk almamaya başladık. Yıl sonu başarılı karnelere verilen bisiklet vaatlerinden tatmin olmayan doyumsuz çocuklar gibiyiz. Bizi heyecanlandırarak düne ve bugüne dair hiç bir şey kalmadı. Sıra da yarın ve bilinmeyen var.

Özellikle gençler, önceki nesillerin önem atfettiği her değeri küçümsüyor. Bakın çevrenize, Muzaffer Sarısözen türküsü Sadettin Kaynak şarkısı mırıldayan kimse kaldı mı? Orhan Kemal, Cahit Sıtkı, Reşat Nuri kitapları elden ele dolaşıyor mu? Türkçemizi , aşklarımızı tükettik. Bir Orhan Pamuk’u sevdik. O‘nun da kolaycılıkla politik atmosfere uygun olumsuz Türkiye tasvirleri ile kazandığı popülaritesine tav olmadık mı? Bu topraklarda astığımız, kestiğimiz toplumların!!! muhasebesini mikrofon uzatanlara, çileden omuzları çökmüş aydın imajı ile aktarmadı mı? Aslında Orhan Pamuk da popüler kültürün talebine ticari olarak yanıt veren başarılı bir girişimci idi.

Hesaplanabilir gelecek mutlu etmiyor

Geçmişin, hesaplanabilir geleceğin mutlu etmemesi yarının bilinmezliğini, bilim kurguyu cazipleştiriyor. Yaşamımızı çekilmez hale getiren kaygı dolu gelecek hesapları bizi mutlu etmediği için hesaplanan geleceğin dışında gelecek arayışımızda imdadımıza uçuk gelecek fikirleri yetişiyor. Felaket bezeli geleceğe yönelik kehanetler, gizil ifadeler hemen geniş tüketici kitleler ile buluşuyor.

Bilinmeyene, yarının gizemine yönelik artan ilgiden nemalanmak isteyen medya ve gösteri dünyasının girişimcileri ve yapımcıları talebe göre seri üretime geçti. Uydu kanalları arasında sayısız fal, tarot kanalı var. Kendi TV kanallarımız ise gecenin ilerleyen saatlerinde falcılara, medyumlara terk ediliyor. Ancak bu işin kaymağını Amerikan film endüstrisinin yediği gerçek. Vizyona giren filmlerin ciddi bir bölümü geleceğe yönelik bilinmeyeni ve gizemi konu alıyor. Film endüstrisi, talebe göre ürettiği geniş tüketici kitleleri ile buluşuyor.

Sahibinden kelepir gizem

Geleceği kolaylaştıracağını düşünüp tükettiğimiz her şey tezgahlarda. Şansımızı açacağını, ruhumuzu rahatlatacağını düşündüğümüz taşlar, boncuklar bile gizemli hikayeler ile ambalajlanıp vitrinlerde boy gösteriyor. Gece sessizliğinde yıldızlara bakıp hayaller kurmak demode oldu, şimdi yıldızlara bakıp her an bir UFO görmeyi arzuluyoruz. Mahalledeki aktar bile yıllardır sattığı otlar için popüler gizemli hikayeler üretmekte geç kalmadı. Sahibinden kelepir gizem dün kahve fincanlarındaydı bugün market raflarında.

Tarih: 5/8/2010
14063 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.