Yazdır Arkadaşına gönder
Bilginin çağdaşı olmak
Cangül Kuş
Cangül KuşGününüzün ne kadarını "öğrenme" faaliyetine ayırıyorsunuz?

Peki ya haftanızın?

Pazarlığa devam edenler için "ayınızın?? diye sorup burada bırakacağım.

Bilgiye, bilginin üretimine dair akışa, çevresinde dönen tartışmalara erişim günümüzde öylesine kolay ve çeşitli ki, büyülenmemek mümkün değil. İlgilendiğiniz bir konuda ya da tamamen günceli takip edebilmek adına dikkatinizi bir anlık dahi cezbeden bir alanda etraflı bilgiye çoğu zaman bir ya da iki adımda ulaşabiliyorsunuz. Kaynaklar genellikle ücretsiz, derinleşmek isterseniz ise cüzi bir bedel ödeyerek.

Son bir iki yıldır çevremde dil öğrenmek ya da kendini geliştirmek konusunda hevesli olan tüm arkadaşlarıma dijital öğrenme platformlarını adres gösteriyorum. Yabancı dil öğreniminden girişimciliğe, sürdürülebilirlikten proje döngüsü yönetimine, iş yaşamında görgü kurallarından yoga ve ezoterizme dünyanın en saygın üniversitelerinden akademisyenlerle hazırlanan videolu ve genellikle altyazılı içerikler, haftalık dersler ile öğrenmeyi daha zevkli ve erişilebilir kılıyor. Ağırlıkla İngilizce olarak üretilen içerik altyazılarda farklı diller şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Ancak maalesef Türkçe altyazı çok çok az.

Genellikle yarım saat ile kırk dakika arasında değişen sürelerde yayınlanan video dersler, hem kendi müsaitliğinize göre dersleri ayarlayabilmenize imkan veriyor hem de ek bir hazırlık ya da donanım gerektirmeden, ev konforunda size kampüs tecrübesi yaşatıyor. Videolar yapay zeka ile üretiliyor, dolayısıyla sizin video izlerken sergilediğiniz tutum da içeriğin ve öğrenme platformunun kendisini geliştirmesine imkan sağlıyor.

Mesela videoyu sık sık durduruyor musunuz ya da hızla ilerletmeye mi çalışıyorsunuz? Derse canlı katılım imkanı veren bir kurs modülünde göz temasınız sıklıkla kesiliyor mu? Tüm bunlar dersin akışı, hocanın ders anlatma yöntemi, kullandığı ders içeriklerinin ilgi çekiciliği konusunda veri oluşturuyor. Yani siz istediğiniz bilgiyi alırken, davranışlarınız yoluyla veri sağlayarak yeni bilginin üretilmesine de aktif olarak katkı sağlamış oluyorsunuz. Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bu alandaki öncüleri oluşturuyor. Ülkemizde henüz yeni de olsa, trendi Mimar Sinan Üniversitesi başlattı diye düşünebiliriz.

Tüm bu yapılar, merak ve öğrenme konusunda bizi bahanesiz bırakıyor. Bu denli zengin bilgi kaynakları arasında yaşayan bir nesil olarak, tercihini aksi yönde kullanmak bana kalırsa ancak tembellik ile açıklanabilir.

Bir insanın kendine işleyebileceği en büyük günah!

Ben geçtiğimiz günlerde "Resim okuma ve üslup tarihi" konusunda eğitim almaya başladım. Zira müze ve galeri gezmeyi çok seviyor olsam da, en çok sevdiğim dönemlerin, yani Gotik ve Rönesans dönem eserlerinin, hakkını vererek gözlem yapamadığımı düşündüğümde, içim burkuluyor. Bu yüzden de cüzi bir bedel ödeyerek hemen bu kursa kaydoldum. Elbette yalnızca birkaç video izleyerek tüm döneme hakim olma iddiam yok, ama bir başlangıç yapmak, okumalar ve perçinlenen merakımın üzerine gitmek muazzam bir doygunluk hissi veriyor. Tavsiye ederim. Devamında güncel sanat kursu almak hedefindeyim. Biri bana Jackson Pollack'ın ne derdi var, anlatsın lütfen.

Yaşadığımız dönem itibarıyla, biz, bilginin çağdaşıyız sevgili okur. Bilmek, öğrenmek, gelişmek ve çağını bilgi üreten diğerleri ile paylaşmak bizim doğal misyonumuz. Bu misyonu paylaşalım isterim.

"Ve böylece boş geçmemeli hiçbir gün;
Başarılması mümkün görünene
Korkusuz bir kararlılıkla el atmak gerek"


(Faust) Goethe

Tarih: 6/10/2018
5591 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.