Yazdır Arkadaşına gönder
“Beni terk etme” üzerine...
Ayşe Başak Kaban
Ayşe Başak Kaban“Beni terk etme” yazısı, Hayvan Hakları Haftası nedeniyle yazılmıştı. Konuyla ilgili değişik kaynaklardan onlarca yorum geldi. Yaz sonu ve güz başı biz hayvan dostlarının en çok rahatsız olduğumuz zamanlarıdır.

Af buyurun ama bu deyimi söylemeden geçemeyeceğim; “şımarık çocukların, sorumsuz aileleri” tarafından karne hediyesi olarak alınan bir küçük yavru köpek, sevimli yavru kedi yaz ayları boyunca evin neşesi, çocukların oyun arkadaşı olur. Aylar, günler geçer, yaz biter, şehir hayatına geri dönülürken, o küçük can orada bırakılır. Kimsesiz, çaresiz gözlerle giden arabanın arkasından bakar kalır. Sonrası... Sonrası koca bir yalnızlık. Yazmaya kalemimin yetmeyeceği bir acı.

Hayvan Hakları Federasyonu “HAYTAP” üyeleri, bu konu üzerinde tüm yaz boyunca sıkı bir çalışma içindeydi. Afişler hazırlandı, basın bildirileri yayınlandı. Konu ile ilgili duyarlı yazarlar bu olayı köşelerinde okuyucuları ile paylaştı.

Gerçek hayvan dostlarına bir diyeceğim yok. Onlar herhangi bir canın kıymetini çok iyi bilirler. Ekmeklerini de evlerini de dostları ile paylaşırlar. Ama hayvanları şirin, oyalayıcı bir hediye olarak görenlerdenseniz, sakın sakın ola ki onları alıp evinize götürmeyin. Çünkü siz farkında olmasanız dahi o hayvanlar size bağlanırlar. Hak etmediğiniz halde sizi severler.

Bir hayvan bakmak neredeyse çocuk sahibi olmak kadar zahmetli ve sorumluluk gerektiren bir iştir. Ama çocuk sahibi olurken bile yeterince düşünmeyen bir toplum olduğumuz gerçeğini göz önüne aldığımda “acaba fazla bir şeyler mi bekliyorum?” diye düşünüyorum.

Lütfen hayvan sahibi olmak isteyen yakınlarınıza “Beni terk etme” yazısını bir kez okutun. İnanın onlar arkanızdan bakarken neredeyse aynı şeyleri hissediyor.

Şunu öğrenmek zorundayız. Bu dünyanın efendisi değiliz. İnsanları, hayvanları ve tüm canlıları sevmek zorunda değilsiniz ama onlara saygı duymak zorundasınız. Bu temel öğretiyi bir şekilde uygulamaya koyabilirsek gezegen daha yaşanılır bir yer olacak.

Tarih: 15/10/2009
11899 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.