Yazdır Arkadaşına gönder
Bayram nedeniyle kapalıyız!
Elbin Ertunç Dinç
Elbin Ertunç DinçYanlış anlaşılmasın kapalı olan evimizin kapısı değil, alıcılarım. Bayram daha gelmeden alıcılarımın ayarı ile oynayıp yaşanabilecek tüm olumsuzlukları hissedecek bölümü kapatıp bayram sevinci kısmını olabildiğince açtım. Anlayacağınız, karar verdim bayramı 'bayram gibi' geçirmeye.

Bayram günlerinin vazgeçilmez Barış Manço şarkısında olduğu gibi, erken kalktım, en güzel giysilerimi giydim. Büyüklerimizi ziyarete gitmeden önce kapımızı çalan mahalle çocuklarına verilecek mendilleri hazırlama telaşına düştüm.

Geleneklerimizi yaşatamayışımız, "Nerede o eski bayramlar" diye başlayan bayram sohbetlerin değişmez konu başlığıdır. Herkesin kendi çocukluğundaki bayramlara döndüğü, eskiye özlemin daha çok dillendirildiği bu günlerde bayram sevincini katmerleyecek bir şeyler yapmak isteyenlere hediyelik mendil hazırlama aktivitesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu küçük hazırlığın sizde yaratacağı heyecana şaşıracaksınız. Kapınızı çalan ya da bayram gezmelerinde rastladığınız miniklerin mendili aldıklarında gözlerinin içindeki mutluluğu ve merakı gördüğünüzde heyecanınız bir kat daha artacak. Daha fazla uzatmadan hediyelik mendil hazırlığında gerekli olan malzemelere geçelim.

Bu iş için öncelikle kız ve erkek ziyaretçilerinize göre ayrı ayrı mendil seçimi yapmanız gerekiyor. Daha sonra seçtiğiniz bu mendillerin içini doldurmaya geliyor sıra. İşte olayın can alıcı noktası da bu. Mümkün olduğunca çok farklı türde ve renkte şekerlemeler satın almalısınız ki; çocuk mendili açtığında hangi şekeri önce yemesi gerektiğine karar veremesin.

Tabii bir de harçlık boyutu var. Cam kavanozda bekleyen bozuk paralarınızın mendillere girme zamanıdır. Ne kadar bozuk paranız varsa dökün şöyle bir ortaya, sayın bakalım kaç paranız var. Bozuk para toplamınızı elinizdeki mendil sayısına bölün. Böylelikle her mendile girecek bozuk para miktarını da belirlemiş olursunuz.

Paraların şekerlemelerle temasını önlemek için bozuk paraları mendilin tam ortasına koyduktan sonra kurdele ile bağlayıp, yaptığınız bu boğumun üzerine şekerlemeleri koyup mendilin dört köşesini bir araya getirin ikinci bir kurdele vasıtasıyla son düğümü de atın. Hediyelik mendilleriniz bayram çocuklarını ve sizi sevindirmek üzere dağıtıma hazırdır. Bayram sevindirerek sevinmektir çünkü.

Mutlu bayramlar...

Tarih: 5/11/2005
10939 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri