Yazdır Arkadaşına gönder
Basmane’de yangın
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiGazeteler 1 Şubat 2011 tarihinde haberi “Basmane’de bir otel yandı” diye verdiler. Otelin enkazından bir ölü bir de ağır yaralı çıkarıldı. Bilmeyenlere yanan otelin bulunduğu yeri tarif edeyim. Dönertaş Sebili'nden Altınordu Spor Kulübü'ne giden Osmanzade Yokuşu'nun sağındaki çıkmaz sokakta.

Sokağa daha önce defalarca girip çıktım. İzmir’de bozulmamış eski sokak dokusu olmanın dışında günümüzde sayıları gittikçe azalan Türk evlerinin bulunduğu sokaktı. Yanan otelde günde 5 liraya kalan, başarısız cerrahlara deneme tahtası olmuş kötü estetikli yoksul traverstiler kalırdı. Yangını, pislik yuvasının yok olmasına yorumlayıp, takdiri ilahi olarak nitelendirenler oldu...

İzmirliler'e “korunması gereken İzmir Sokağı” dediğim bir günde, travestilerden biri pencereden seslenip, Anadolu Türkçesi ile “Abi bu evler Rum evi mi?” diye sormuştu. Ona, cumbası ahşap payandalı evin Türk evi olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Gazetelerin “Basmane’de otel yandı” diye yazdıkları bina otel olarak tasarlanmamış eski İzmir eviydi.

Amaç dışı kullanılan korumasız yapılar üzerine yapılan uyarılara kimse kulak asmadı... Sonradan otele dönüştürülmüş, yetkililerin “Ruhsatını iptal ettik” demekle yetindiği, İzmir evinin penceresinden laf atıp, “Abi, bu ev Rum evi mi?” diye soran travestinin başına bir şey geldi mi bilmiyorum... Zamana yenik düşmüş eski İzmir evinin kaderi yoksul travestiden farklı değil, ikisinin de arkasından kimse gözyaşı dökmeyecek...

***

CHP İzmir İl Başkanı seçim çalışmalarına Kordon’la başladı:

"Kordon’la ilgili bir çizim hazırlıyorum. Menfez dediğimiz, ahşap görünümlü alüminyumdan, belli aralıkları olan ve hava alabilen, ama güneşi kesecek bir model. Üzerine yağmur geldiğinde dışarı aktaracak. Alt tarafları da kırılmaz cam olacak. Bu konuyu Sayın Kocaoğlu’yla görüştüm, tente projesini ben çizeceğim.”

CHP İzmir il başkanları proje yapmayı seviyorlar. Saat Kulesi, Yalı Camisi, Hükümet Konağı'nın yerinin değiştirip Konak Meydanı'nı ve Kızıl Meydan yapma projelerini anımsayın... Başkanın çizim kabiliyetinin nasıl olduğunu bilmiyorum. Ancak renk ve malzeme konusunda zevksiz olduğunu söyleyebilirim. Kordon'da bez tenteyi içimize sindiremezken deniz kenarında, Ege'nin mavisinde ahşap görünümlü alimünyumu içimize nasıl sindireceğiz?

***

19 Şubat Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezinde, İzmir İktisat Kongresi Sempozyumu'nda CHP İzmir Milletvekili Parti Meclisi Üyesi Oğuz Oyan’ı dinleyenler arasında CHP'lileri göremedim, CHP İzmir il teşkilatı hani sahaya inmişti? İzmir’i çantada keklik olarak gördüklerinden geçmiş yıllarda olduğu gibi söylemleri lafta mı kalacak? Ancak atı alan Üsküdar’ı çoktan geçti... İzmir’de ilköğretim okullarında türbanlı çocukların eğitim yaptığını biliyorlar mı?

Tarih: 23/2/2011
15434 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.