Yazdır Arkadaşına gönder
Basmane Günleri
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiBasmane Günleri...
Tarih, Kültür, Sanat, Arkeoloji...

Eski İzmir semti Basmane’de, mimari, arkeolojik, etnografik özelliklere sahip kültür varlıklarımızı korumak, envanterinin çıkarılıp belgelemek, kentli yurttaşlara bölgeyi tanıtıp, korumaya teşvik etmek amacıyla "Basmane Günleri / Tarih, Kültür, Sanat, Arkeoloji” adıyla ilk kez gerçekleştirilecek etkinlik için kolları sıvadık.

Basmane Garı, Metro Basmane girişi, Konak Belediyesi Semt Evi, Altınpark kazı alanı, Anafartalar Caddesi, sürpriz eski İzmir evlerinde yapılacak etkinlikler 14 Mayıs 2010 tarihinde başlayıp yaklaşık 10 gün sürecek.

Konak Belediyesi'yle ortaklaşa yapacağımız etkinlikler kapsamında gerçekleşecek panellerde, Türkiye genelinde korumacılığıyla tanınan, konusunda uzman akademisyenler, sanat ve kültür insanları aşağıdaki konularda görüş bildirecekler:

- Bir kent tarihi dokusunu nasıl koruyabilir?

- Kültürel mirasın korunması, tarihsel kimliğin sürdürülmesi - metropolitan planlama da koruma.

- Kent içindeki ören yerlerinin önemi (kentsel arkeoloji) Basmane Altınpark kazılarından çıkan arkeolojik buluntular.

- Basmane sohbetleri.

Basmane’de aylardır çalışma yapan ressam ve fotoğraf sanatçılarının açacağı sergiler gezilebilecek. Müzik ve tiyatro gösterimleri yapılacak.

Buharlı "Yaverler Treni” Basmane Garı’na getirilip ziyarete açılacak. TCDD Müzesi'nden getirilecek eserlerin sergilenecek.

Bando ve diğer müzik guruplarının dinletisi, kentin üreten çalışkan aydını, Yaşar Ürük’ün büyük emeklerle kaleme aldığı "Adım Adım İzmir / Adım Adım Basmane" kitaplarının tanıtımı, etkinliğe sanatsal ve kültürel zenginlik katacak.

Koleksiyonerleri kıskandıracak çoklukta ve zenginlikte, eski İzmir evlerinden çıkan oyuncak, tekstil, müzik aletleri gibi etnografik özelliklere sahip eserlerin sergilenmesi, Basmane Günleri'nin diğer heyecan verecek görselleri olacak.

Bu eserlere bakıp neleri ıskaladığımızı daha iyi göreceğiz. Belki de bu etkinlik sonrası İzmir bir müze daha kazanmış olacak…

Tarihi İzmir semtlerini rant kapısı olarak gören, Bodrumlu müteahhitlere "Size Basmane’den eski üç ev verelim, karşılığında bize bir villa verin" diyenler, uyduruk projelerle tarihi sokaklarımızı soysuzlaştırmak için kapı çalanlar, Basmane Günleri'ni elbette ki anlayamayacaklardır.

Bir semti sevmek, bir kenti sevmektir. Basmane’yi sevmek İzmir’i sevmektir.

Tarih: 21/3/2010
15130 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.