Yazdır Arkadaşına gönder
Basmane Günleri üçüncü kez düzenleniyor
Basmane Günleri üçüncü kez düzenleniyor“Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri”, Kent Gözlemcileri'nin öncülüğünde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncü kez düzenleniyor.. 22 Ekim 2013 günü başlayacak ve 9 Kasım 2013 gününe kadar sürecek etkinliğe, İBB Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, İBB Kültür Şube Müdürlüğü, Devlet Demiryolları (TCDD) 3. Bölge Müdürlüğü, İzmir Milli Kütüphane, Kent Gözlemcileri, Kent-Yaşam Haber Portalı, Smyrna İzmirliler Derneği ve Ege Telgraf Gazetesi destek veriyor.

“Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri”, 22 Ekim 2013 Salı günü saat 14.00'te Mezarlıkbaşı katlı otopark önünde buluşmanın ardından Şehir Bandosu eşliğinde Mezarlıkbaşı - Basmane yürüyüşü ve sergi açılışlarıyla başlayacak. Saat:18.00'de Agios Voukolos Kültür Merkezi'nde açılış töreni yapılacak.

“Basmane Günleri”nin etkinliğini düzenleyenler, etkiliğin neden, hangi amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlendiğini şöyle açıkladı:

“Binlerce yıllık tarihi birikime sahip İzmir’de kent kimliği hızla değişirken özellikle eski şehir dokusu bozulmaktadır. Basmane ve çevresi tarihi mimari, arkeolojik değerlere ev sahipliği yapan, kültür varlıklarımızın yoğun olduğu bir semtimizdir.

Kale, burç, sur, han, hamam, türbe ve kitabe, köprü, su kemeri, köşk, ev, konak, cami, mescit, sebil, çeşme, mezarlık, hazire arasta, ulu ağaç gibi kültür varlıkları kıymeti bilinmesi gereken ortak yadigârlarımızdır. Amaç dışı kullanımlar ve diğer nedenler yüzünden terk edilmiş, göçmüş, yangın geçirmiş, virane olmuş kent estetiği açısından çirkin görüntü veren kültür varlıklarının sayısı her gün artmakta, izinsiz ve uzman olmayanların yaptığı müdahalelerle tarihsel kimliğinden koparılmaktadır.

Yasalar, yönetmelikler, uluslararası anlaşmalara rağmen yapıldığı dönemin mimari özelliklerini yansıtan İzmir karakteristiklerinin korunmasında istenilen başarı henüz sağlanamamıştır. Kültür varlıklarının korunup yaşatılması, gelecek kuşaklara bırakılabilecek en anlamlı hediyedir. Bölgede bulunan kültür varlıklarını tanıtmak, korumak, koruma bilincini yaygınlaştırmak amacıyla 22 Ekim - 9 Kasım 2013 Tarihleri arasında, Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji, Günleri’ni gerçekleştiriyoruz.”

“Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri” programına buradan erişebilirsiniz...>>>

Tarih: 21/10/2013
896 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri