Yazdır Arkadaşına gönder
Başkan Kocaoğlu bunu hep yapıyor
Çağlayan Bilgen
Çağlayan BilgenSosyal demokrat belediyeciliğin olmazsa olmaz ilkelerinin başında saydamlık (şeffaflık) gelir.
Örneğin; önemli ihaleler veya kentliyi ilgilendiren konular hakkında, kamuoyu derhal bilgilendirilir.
Ancak, İzmir'in sosyal demokrat Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, daha önce İZFAŞ olayı ve Kültürpark'daki yeraltı otoparkının durdurulması esnasında olduğu gibi Hasan Fehmi Mani'nin ayrılışı sırasında da tutarlı olmadı, şeffaf davranmadı.
Çünkü...
Pazartesi günü Kocaoğlu ile Mani'nin ipleri kopardığı istihbaratı geldiğinde hem Başkan'ı hem de basın danışmanlarını aradık.
Ancak, ayrılık haberini doğrulatamadığımız için yazmadık.
İki gün sonra, belediyeden iki cümlelik bir açıklama yapıldı ve "Genel Sekreter Vekili ve İZSU Genel Müdürü Hasan Fehmi Mani'nin bu görevlerine 29.11.2006 tarihi itibarıyla son verildi.Sayın Mani'ye bugüne kadar yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür ediyoruz" denildi.
Akşam mecliste konuşan Kocaoğlu, "Hasan Bey istifa edecekti. Bu arada nasıl olduysa konu basına sızdı. Henüz istifasını vermemişti. Kendisi de İstanbul'da olduğu için biz de konu basına yansıyınca böyle bir açıklama yaptık" dedi.
Ertesi gün basında, "Mani kovuldu", "Mani görevden alındı" şeklinde haberler çıkınca bu kez, "Sayın Hasan Fehmi Mani, hakkında, basında ve televizyonlarda yer alan haber ve değerlendirmelerin bir bölümünün yanlış bilgilenmeye dayandığı gözlenmiştir. Eksik bilgilenmeyle yapılan değerlendirmeler, yanlış anlamalara ve haksız nitelendirmelere neden olmaktadır" denildi.
Sanki basına yeterli ve doğru bilgi verildi de; eksik ve yanlış yazıldı.
Son yıllarda siyasetçiye duyulan güvenin neden erozyona uğradığının yeni bir örneğine tanık olduk.
Neyse daha fazla yorum yapmıyorum ve sizlerin takdirine bırakıyorum.

CHP'li belediyelerin vefasızlığı

ESKİ Başbakan Bülent Ecevit'in ölümünün ardından bir ay geçti.
Ankara'daki görkemli cenaze törenine yurdun dört bir yanından olduğu gibi İzmir'den de yoğun katılım oldu.
Bunlar arasında CHP'liler, hatta belediye başkanları bile vardı...
İzmir'den de bazı belediye başkanları cenazeye katıldı.
Gitmeyenler ise taziyelerini bildirdi.
Ancak aradan geçen bu kadar zaman içinde dikkatinizi çekti mi bilmiyorum?
İzmir'deki hiç bir belediye, Ecevit'in ismini ne bir parka, ne de bir cadde veya sokağa verdi...
Ben duymadım.
Duyan, bilen varsa bildirsin.
Vefanın sadece İstanbul'da bir semt adı olmadığına inanan belediye başkanlarının dikkatine sunulur.

DUYDUK

DSP'liler Vali Köksal'a kırgın

SÖZ Ecevit'ten açılmışken, DSP İzmir İl Başkanlığı Çeşme yolunda 10 bin dönüm araziye 50 fidanlık "Ecevit Hatıra Ormanı" yapmak için valiliğe başvurdu.
Ancak DSP yöneticileri, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal'a çok kırıldıklarını söylüyor. "Çünkü Ecevit öldükten sonra, Vali Bey bir taziye mesajı bile göndermedi" diyor.

Öz evlatlar ve sağa göz kırpmak

Adı Hüseyin Günlü...1965 yılında CHP'ye üye oldu. 1971-1990 yılları arasında CHP, SODEP ve SHP'de Karşıyaka İlçe Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.
1977-1980 yıllarında İzmir Belediye Meclis üyeliği, 1984-1989 yıllarında İzmir İl Genel Meclis Üyeliği, 1994-1999 arası İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptı. Son yerel seçimlerde Karşıyaka'den belediye meclis üyesi seçilen Günlü, özellikle çevre konularındaki duyarlılığıyla tanınıyor.
Aynı zamanda bir yazın adamı olan Günlü'nün, şiir, öykü ve anı kitapları bulunuyor.
Karşıyaka'da parti örgütünde, ilkeli ve dürüst kişiliğiyle tanınan meclis üyesi Günlü, 41 yıldır emek verdiği partisinden ayrılmak zorunda kaldı.
Adeta koparıldı.
Suçu ise sosyal demokrat olmak... Sosyal demokrat bir belediyede hizmet önceliğine önem verilmesini istemek.
Yani çevrenin önemsendiği günümüzde Çevre Müdürlüğü'nün kaldırılmasına karşı çıkmak.
Ve Karşıyaka CHP örgütünde demokrasiyi savunmak...
Onurlu ve kişilikli bir şekilde siyaset yapmanın bedelini 41 yıllık partisini terk ederek ödemek...
Tıpkı Hüseyin Günlü gibi, Asuman Yalçın, Faruk Yıldırım, Atalay Düzgün, Serdar Aktop ve Necdet Işık da aynı şekilde yıllardır hizmet verdikleri partilerinden koparıldı.
Bu altı meclis üyesine destek veren beş üye daha var Karşıyaka Belediye Meclisi'nde...
37 üyeli mecliste, sayıları 21'e düşen CHP Grubu'ndan şayet üç üye daha ayrılır, yada kritik oylamalarda istifacı grup ile birlikte hareket ederse AKP'li 10 üyeyi de arkalarına aldıkları zaman belediye başkanı zor günler geçirebilir.
Yine başta encümen olmak üzere bazı komisyonlarda görev yapan istifacı üyelerin Başkan Cevat Durak'ın her istediğini yaptıramayacağı anlaşılıyor.
Bu arada konuyla ilgili bilgi vermek için Ankara'ya giden CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ertam Özen ile görüşmeyen Genel Başkan Deniz Baykal'ın sorunun çözümünü İzmir milletvekillerine havale ettiği konuşuluyor.
Görünen o ki; başta MHP olmak üzere "sağa göz kırpan" CHP yöneticilerinin yıllardır partiye hizmet edenleri yok sayıp, onların uyarılarını dikkate almamaları çok yadırganıyor ve eleştiriliyor.
Ve son söz:
Önümüzdeki günlerde Karşıyaka'da oldukça sıcak günler yaşanacak. Bu nedenle
Türkiye'nin aydınlık yüzü olan bu ilçeyi karartmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürecek gelişmelerin olacağını söylemek için kahin olmak gerekmiyor herhalde.

Tarih: 4/12/2006
3704 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri