Yazdır Arkadaşına gönder
Başkan adayı Sema Pekdaş
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiCumhuriyet Halk Partisi’nin Konak Belediye Başkan Adayı Avukat Sema Pekdaş geçen hafta yağmurlu bir günde Basmane’ye geldi, Gazeteci, televizyon yapımcısı Hasan Tahsin, araştırmacı yazar Yaşar Ürük, Abdülkadir Hazman, diğer gazeteci yazar arkadaşlarım ve Basmanelilerle birlikte tarihi Muzafferiyeti Milliye Fırını’nın önünde buluşup sağanak yağmur altında bölgenin yıllarca ihmal edilmiş sorunlarını konuştuk.

Başkan adayı Sema Pekdaş, bu ziyareti sırasında, çeşitli nedenler yüzünden terk edilmiş, göçmüş, yangın geçirmiş, virane olmuş kültür varlıklarının içler acısı durumunu görüp inceledi. “Başkan olursam Konak ilçesinde bulunan kültür varlıklarının korunması ve yaşatılması için, Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı, uluslar arası ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar başlatacağım” demesinden umutlandık... Kentli yurttaşlar olarak hanımefendiyle aşağıda okuyacağınız konularda sohbet ettik, önerileriler de ve isteklerde bulunduk...

* Süratle yok olan eski İzmir evlerine sahip çıkılması, amaç dışı, atölye, depo benzeri iş kollarında ruhsatsız kullanılmasının engellenmesi, tarihi dokunun yok oluşuna imkân sağlayacak bilinçsiz onarımlara izin verilmemesi...

* Sayıları fazla olmayan eski İzmir çeşmeleri ve nişaneleri onarıp, eski sokak adlarının kente iade edilmesi, kültür varlıklarının yoğun olduğu dar sokaklara ağır tonajlı araçları ve iş makinelerini sokulmaması.

* İlçe sınırları içerisinde bulunan sur, han, hamam, türbe, kitabe, köprü, su kemeri, köşk, konak, cami, mescit, sebil, kilise, sinagog, çeşme, mezarlık, hazier, arasta, ulu ağaç gibi tarihi mimari, arkeolojik değerlerin, Belediye Yasası’nın verdiği imkânlar doğrultusunda mülkiyeti kime ait olursa olsun, ilgili kurumlarla kurulacak diyaloglarla kurtarılıp kente kazandırılması.

* Üzerinde birçok kültür varlığını bulunan tarihi Anafartalar Caddesi, Mezarlıkbaşı, Çorakkapı bölümünde durdurulan yenileme çalışmalarının tekrar başlatılması, tarihi caddenin geçmiş yıllarda olduğu gibi 9 Eylül törenlerine hazırlanması, kaldırım işgallerine ve lümpenliğe taviz verilmemesi

* Neolitik Dönem’den kalan ve İzmir tarihiyle ilgili önemli. bulguların ortaya çıkacağı Tepecik Höyüğü’nün SİT ilan edilip kazılmasına öncülük yapılması. Halen kayıp olan, antik dönemden kalma Stadyum ve Gimlazyum’la ilgili verilerin araştırılması...

* Altınpark kazı alanında ortaya çıkarılan Roma yolu uzantısının Anafartalar Caddesi üzerinde belli noktalarda aranması, kazı alanının bir an önce ziyarete açılması. Sakarya Mahallesi’nde bulunan ve içeriye girilmesi sakıncalı olan Roma su kanalı içerisindeki “Sütveren tanrı anne dua evi”nin kapalı devre kameralarla gösterilmesi. 967-1031 ve diğer sokaklarda bulunan Helenistik, Roma Osmanlı Dönemi’nden kalma duvarların eski haline getirilip gece aydınlatmasının sağlanması.

* Büyükşehir Belediyesi’nce restore edilen, Emir Sultan Haziresi bitişiğinde bulunan belediyeye ait boş arsanın İslam Eserleri Müzesi’ne dönüştürülmesi.

* Kemeraltı ve çevresinde bulunan hanların, anıtsal ve sivil mimari örneği yapıların restorasyonu ve tarihi dokunun iyileştirilmesi, meydan ve arastaların düzenlenmesi, Kent mobilyalarının ve mevcut parkların yenilemesi. Belediyece hazırlanan sokak iyileştirme projelerinin hayata geçirilmesi.

* Konak ilçede bulunan Tarihi kültürel mirasın belgelenmesi, envanter çalışması, arşiv oluşturulması, sözlü ve yazılı tarihin yazılması. Bölgenin turizmle ilgisinin tanımlanması, gezi rehberinin hazırlanması, turizm ve tanıtım birimlerinin kurulması.

* Yıllardır ihmal edilmiş, tarihi semtlerimizde keyfi uygulamalara son verilmesi. Atık depolarının kent dışına çıkarılması. Sosyal Hizmetler birimlerinin özellikle kimsesiz, barınma sorunları yoksul kadınların ve çocukların yaşamını iyileştirilmesi.

* Belediyece yayınlanıp, dünya turizm fuarlarında dağıtılan "İzmir’in Gizli Kültür Cevherleri" kitabında İzmirli kadınların “hafif flörtüz baştan çıkarıcı gibi” saçma benzetmelerle tanıtılmaması.

* Belediye kaynaklarının adil kullanılıp, lümpenliğe ve arabeskleşmeye karşı önlemler alınması, yıllardır ahbap çavuş ilişkileriyle kuruma yerleştirilen niteliksiz eleman alımına son verilmesi vs...

Sema Pekdaş’ı Avukat arkadaşı Hilal Küey anlattı:

“1998-1999 yıllarıydı, Aydın'da yine işkence nedeniyle polis yargılaması. Ben yönetimde idim o zaman. Baro adına müdahil olmuştuk davaya. Baro müdahilliği bir ilkti. Salonda polislerin mahkumiyet kararı açıklandığında, ortalık bir anda karıştı. Yumruklar, havada uçan tekmeler, mahkum olan polislerin arkadaşları yapıyordu bunları. Ahmet Şık, genç bir muhabir o zaman. Gazetecilerin duruşma salonunda çekim yapmaları yasak değildi henüz. Olanı biteni belgeliyor. Polisler fark edince, Ahmet'e yöneliyorlar, Ahmet'in kafasını yarıyorlar, yüzü gözü kan revan, fakat makinasını bir türlü vermiyor. Sonradan o filmlerle, saldırganlar hakkında dava açılabilmişti. Sema, kimin avukatı idi hatırlamıyorum şimdi, ama Ahmet Şık'ı bu vaziyette bırakmıyor. Zorla kendi de biniyor polis minibüsüne, kolunda bacağında sıyrıklar. Yani kendini gerekli gördüğü her işten Sema kendini sakınmaz, Belediye adaylığı da öyle işte…”

İşkence gören Manisalı gençlerin avukatı, insan haklarının savunucusu ve gezi olaylarında verdiği mücadeleyle tanıdığım Avukat Sema Pekdaş, sorunlu bir ilçeye başkan olduğunun farkında... Basmane buluşması öncesi yıllardır yanında bulunmuş avukat arkadaşlarından aldığım olumlu görüşler ve kendi edindiğim izlenimlerle Sayın Sema Pekdaş’ın başarılı belediye başkanı olacağına inanıyorum. Şeffaf, katılımcı ve adil bir belediyecilik yapmak beceri, bilgi ve cesaret işidir.

Kolay gelsin...Tarih: 9/3/2014
13872 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.