Yazdır Arkadaşına gönder
Basın Bayramı...
Hüseyin Erciyas
Hüseyin ErciyasBugün 24 Temmuz...
Basında sansürün kaldırılışının yıldönümü.

24 Temmuz 1908'de İkinci Meşrutiyet, II. Abdülhamid'in emriyle yayımlanan resmi bildiriyle ilan edildi. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin baskısıyla biçimlenen İkinci Meşrutiyet, aynı gün sansürsüz yayımlanan gazetelerde halka duyuruldu. Gazeteciler Cemiyeti, 1950 yılında 24 Temmuz'u Basın Bayramı ilan etti.

Sansürün kaldırılışının 100. yılında sözde "çok sesli" basın; yaygın adıyla medya, ağırlıkla uluslar arası güç odaklarının, tekelci sermayenin ya da işbirlikçilerinin elinde. Piyasa düzeni içinde ortalık saptırma ve çarpıtma haberlerden, kirli bilgiden geçilmiyor.

Örgütsüz kalan, sınıf bilincinden, genel kültürden yoksun, sözde geçim derdine çare bulmak için çalışan, çabalayan, çoğu kez doğru ile yanlış arasında yalpalayan medya bireylerinin durumuysa acı veriyor, üzüntü yaratıyor.

Bedeli karşılığı iş gören, kiralanan ya da satılan, sayıları günden güne artan kırılası kalemler, piyasa etkinliğini olanca kıvraklığıyla, büyük aymazlıkla ve umursamazlıkla sürdürüyor. İşverende, her kademe yöneticide, çalışanda otosansür, gerçeği saklama almış başını gidiyor.

İşte bu durum ve koşullar içinde Basın Bayramınız kutlu olsun...

Tarih: 24/7/2008
11417 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.