Yazdır Arkadaşına gönder
Balçovalılar Çanakkale'yi gelincik tarlasına çevirdi
Balçovalılar Çanakkale'yi gelincik tarlasına çevirdi Ulusal bağımsızlık tarihimizi yeni nesillere anlatmak için yola çıkan Balçova Belediyesi, 14 yılda 10 bin kişiyi Çanakkale Şehitliği’ne götürdü. Balçova Belediyesi’nin bu yıl ilçedeki okulların okul aile birlikleri ve semtevleriyle birlikte düzenlediği geziye çoğunluğu öğrenci 2 bin 200 kişi katıldı.

Balçova’dan 43 otobüsle yola çıkan kafile gün doğumunda Çanakkale’ye ulaştı. Şehitler Abidesi’nde saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı seslendirerek geziye başlayan Balçovalılar’a her otobüste bir rehber eşlik etti. Geziye katılan yüzlerce Balçovalı Çanakkale’yi adeta bir gelincik tarlasına çevirdi.

“Nesilden nesile Çanakkale”, “bağımsızlık mücadelesini ve kardeşliği unutturmayacağız” temalı geziye katılan Balçovalılar, Çanakkale Şehitler Abidesi, Kabatepe Müzesi, Anzak Koyu, 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı, Seyit Onbaşı Anıtı’nı ve bataryaları gezdi. Rehberlerden Çanakkale Kara Savaşları hakkında bilgiler alan öğrenciler bol bol fotoğraf çektirdi.

Geziye katılan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, göreve gelmelerinden sonra çocukları Çanakkale’ye ve Anıtkabir’e götürmeye başladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu sayede onlara, çocuklarımıza bağımsızlık tarihimizi, bu tarihi yazmamızı sağlayan kardeşlik ruhumuzu ve bağımsızlık önderimiz ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatıyoruz. Cumhuriyet değerleri ile büyüyen nesiller yetiştirmek için gezilerimize devam edeceğiz. Bu kadar insanla Çanakkale’yi ziyaret eden çok az gruptan birisiyiz. Bu birliktelik coşkusu çocuklarımızda daha olumlu bir etki yapıyor.”

Tarih: 14/5/2018
430 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri