Yazdır Arkadaşına gönder
Ayşe Başak Kaban Başak Tanesi
Ayşe Başak Kabanİzmir'in Bergama ilçesinde başladı yaşam yolculuğum. 1979 yılında babamın tayini nedeniyle İzmir'e taşındık. Öğretmen anne ve babanın en büyük çocuğuydum ve evdeki en iyi arkadaşım ebeveynlerimin büyük kütüphanesiydi. Orada tanıştım Nazım'la, Aziz Nesin'le, Sabahattin Ali'yle, Adalet Ağaoğlu'yla, Falif Rıfkı'yla, Dostoyevski'yle, Atatürk'ün Söylevi ile...

Edebiyat kadar sinemaya olan tutkum da yaşımla beraber gelişti. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü'nü kazanmam benin için bir dönüm noktası oldu. Artık hobilerimi profosyonel kulvara taşıyabilecektim. Mezun olduktan sonra çalıştığım Kanal 1 Televizyon'da kısa belgesellerin hem metin yazarlığını hem yönetmenliğini yaptım. Bu dönemde nazar boncuğu saydığım ödüllerin sahibi oldum. Ama beni her zaman mutlu eden izleyicilerden gelen dost seslerdi. Kısa televizyonculuk tarihimde canlı yayın yönetmenliğinin inanılmaz heycanını tattım.

İlk işsizlik periyodumda Ankara'da Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'nda (Um:ag)burslu öğrenci olarak usta yazar Mehmet Eroğlu'ndan ders aldım.

2000'li yılların başında yaşanan ekonomik kriz benimde işsizler kadrosunda yer almama neden oldu. Tek başıma evde montaj ve yayın odası oluşturamayacağım için zaman buldukca yazı yazmaya yöneldim. Mesleğim hala kalbimde derin bir yara olarak kanamaya devam ediyor.

Editörün eki:

Ayşe Başak Kaban, "Garnik ve Şaşik" adlı öyküsüyle "2010 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri" birinciliğe değer bulundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri