Yazdır Arkadaşına gönder
Aşırı sıcakta güneş çarpmasına dikkat
Aşırı sıcakta güneş çarpmasına dikkatKent Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Necdet Yetim, beyin sinir dokusunda kalıcı hasarlara yol açabilen güneş çarpmasına karşı uyarılarda bulundu. Dr. Yetim, tehlikeli sonuçlara yol açabilen güneş çarpmasının en önemli belirtisinin "terlemenin durması" olduğuna dikkat çekti.

Vücut ısısı artarken, terleyememenin nedeninin beyinde bulunan ısı ayarlama sisteminin bozulmasından kaynaklandığını belirten Dr. Necdet Yetim, "Güneşin bizi çarpmasını istemiyorsak tedbiri elden bırakmamamız gerekir" dedi. Aşırı sıcaklardan ve daha fazla sıcak hissetmemize neden olan yüksek orandaki nemden herkesin yakındığını anlatan Dr. Yetim, güneş çarpmasının, mevsimin en sıcak günlerinin yaşandığı bu günlerde en tehlikeli sağlık sorunlarından biri olduğuna dikkat çekti.

Güneşe özellikle de ışınlarının dik geldiği saatlerde maruz kalındığında ilk belirtilerden birinin baş ağrısı olabileceğini belirten Dr. Necdet Yetim, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu maruziyet süresi uzadıkça vücut ısımız artmaya, buna bağlı olarak bulantı, öğürme, kusma, baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, hatta bayılmalar çarpıntılar ortaya çıkmaya başlıyor. Beyinde hipotalamusta bulunan termoregülasyon yani ısı ayarlama sistemi aşırı sıcaktan bozulduğunda vücut terleyemez oluyor. Terleme olmayınca vücut soğutulamıyor ve bu bu kısır döngü içinde ölümle sonuçlanabilecek ciddi tablolar ortaya çıkıyor."

Güneş çarpmasının asla hafife alınmaması gerektiğini anlatan Dr. Necdet Yetim, halk arasında "havale" denilen tablonun özellikle çocuklarda çok görüldüğüne dikkat çekti. Dr. Yetim, "Kasılmalar, kramplar oluyor, kişide şuur kaybı, görmede bulanıklık başlayabiliyor. Vücutta kalıcı hasarlara hatta ölüme bile yol açabilen güneş çarpmasına karşı önlem almak gerekir" dedi.

Dahiliye Uzmanı Dr. Necdet Yetim, güneşin en dik olduğu saatlerde gölge ya da kapalı yerlerin seçilmesini, başta su olmak üzere sıvı tüketiminin arttırılmasını, mutlaka şapka ya da şemsiye ile korunulmasını önerdi. Güneş çarpmasında ilk yardımın önemine dikkat çeken Dr. Yetim, "Kişi hemen gölgeye çekilmeli, vücut ısısını düşürecek serin bir ortam, üzerine ıslık bir şeyler giydirme ya da duş alması, su-sıvı tüketimi sağlanmalı. Eğer kişi kısa bir sürede kendine gelmez, şuur kaybı olursa en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli" diye ekledi.

Tarih: 22/8/2015
879 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri