Yazdır Arkadaşına gönder
Arkeolojik kazı
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiKazı mevsimi başladı. Osmanlı Mezarlığı olarak bildiğimiz Altınpark'ın tarihçesi bir hayli eskilere dayanıyor. Zaman içersinde farklı dönemlerde üst üste gömüler yapılmış, bizimkilerin başı kıbleye dönük, bir altta Bizanslılar, onların başı farklı yönde.


Geçen yıl Altınpark'ta arkeolojik sondaj kazıları yapılmıştı, 14 sondaj kuyusundan farklı dönemlerde inşa edilmiş duvarlar, halen faal olan su kanalları, su kuyusu, pişmiş topraktan yapılma künk borular, sütunlar, sütun kaideleri, sikkeler, keramik parçaları, testi kulpları, çanak çömlek ve cam, boğa başlı mermer sunak, gözyaşı şişeleri, deniz kabukluları ve benzeri objeler bulundu. Kazı, Doç. Dr. Akın Ersoy ile Arkeolog Yücel Pehlivan başkanlığında yürütülüyor, Devletin bölgede define arandığını sanan yurttaşlar haksız sayılmazlar, semtin ismini boşuna mı Altınpark koymuşlar... Kazı giderlerini Konak Belediyesi karşılıyor.


***


Danışman, soru ve sorun üzerine analiz yapan kişi olarak bilinir. Bilgisini teori ve belgelerle kanıtlayıp çözüm üretir. Ellerinde danışmanlık yapacak personel varken, kurumlara dışarıdan danışman görevlendirmesinin nedenini az çok biliyoruz... İzmir'de danışmanlık yapacak, konusunda uzman çok özel insanlar tanıyorum. Böyle özel isimler varken bu kurumlara neden donanımsız insanlar danışman adıyla alınır?

Bir danışmanla semt pazarlarının pejmürdeliği üzerine konuşuyorum, ağzından inciler dökülüyor, "Kendini bilen pazara gitmezmiş"... Muhteremin sokak hayvanları üzerine görüşüne gelince, "Kesin itlaf yapılmalı" (toplu ölüm) diyor. Gerisini siz düşünün... Geçen gün onu bir etkinlikte gördüm, eli cebinde başkanının karşısında fosur fosur sigara içiyor. Abiler kimlerle çalıştıklarının farkında mı? Bu yüzden olacak sürekli eleştiri alıyorlar.


***

İzmir CHP İl teşkilatında sular durulmuyor. Kavga döğüş, parmak koparmalar, disiplin cezaları... Halkın arasında olmaları gereken partililer kendi aralarında kavga etmeyi tercih ediyorlar... İzmir'de birçok partinin internet sitesi varken, İzmir CHP yıllardır bir internet sitesi kurmayı başaramadı... Küstürülen partililere her gün yenileri katılıyor, nasıl başarılı olacaklar, göreceğiz...

Tarih: 26/5/2008
14642 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.