Yazdır Arkadaşına gönder
Ambalajları çöpe atmayın, geri dönüşüme kazandırın
Ambalajları çöpe atmayın, geri dönüşüme kazandırın  Bayraklı Belediyesi, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) ile vatandaşları geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmek amacıyla yeni bir çalışma başlattı. Hazırlanan broşürlerle, ambalaj atıklarının neden kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşüme kazandırılması gerektiği anlatıldı.

Geri dönüşüm konusuna özel bir önem verdiklerini dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Sekiz yılda 62 bin ton atığı geri dönüşüme kazandırdık. Bu konuda hepimize büyük görev düşüyor. Geleceğimiz için taşın altına hep birlikte elimizi koyacağız” dedi. Karabağ, gelecek nesillere sağlıkıl bir çevre bırakmak için, vatandaşlara “Atıkları çöpe atmayın, ayırın, geleceğinizi geri kazanın” çağrısında bulundu.

ÇEVKO ile işbirliği

Ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması için ÇEVKO ile ortak hareket eden Bayraklı Belediyesi, broşürle geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmaya çalıştı.Pazar yerlerinde tanıtım broşürlerini dağıtan belediye ekipleri vatandaşların sorularına da yanıt verdi.

Broşürle farkındalık oluşturuluyor

Bayraklı Belediyesi’nin ÇEVKO işbirliğiyle hazırladığı broşürlerde şu bilgilere yer veriliyor:

"Ambalaj atıkları çöp değildir. Geri dönüştürülür. Bu durum doğal kaynaklarımızı ve çevreyi korur. Enerji tasarrufu sağlar. İş olanağı yaratır. Ülke ekonomisine değer katar. Kullandığınız ürünlerin ambalaj atıklarını çöpe atmayınız. Evde, ıslak çöpten ayrı bir torba içinde biriktiriniz.

Geri dönüştürülen bir ton cam atık ile 100 litre petrol tasarrufu sağlandığını, geri dönüştürülen bir ton kağıt-karton atıkla 17 ağacın kesilmesinin önlendiğini, sadece bir metal içecek kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerji ile 100 watt’lık bir ampulün 20 saat çalıştırıldığını biliyor muydunuz? "

Tarih: 12/2/2018
874 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri