Yazdır Arkadaşına gönder
Alpaslan: Kültürpark'ta yapı envanterinin önemi ortaya çıktı
Alpaslan: Kültürpark'ta yapı envanterinin önemi ortaya çıktı
Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Alpaslan, Kültürpark'ta yıkımlara başlanmadan önce yapıların günümüze gelen özgün kısımlarının belirlenmesi için yapılacak bir çalışmaya gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Alpaslan, son günlerde gündeme gelen yıkım tartışmalarının Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nce hazırlanan "yapı envanteri"nin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını söyledi.

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Alpaslan, uzun yıllardır yapılması gerektiğini vurguladıkları yapı envanterini İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir türlü gündemine almadığını belirtti. Alpaslan, geçen yıl Temmuz ayında Mimarlar Odası İzmir Şubesi olarak hazırladıkları enventeri hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e hem de belediyenin ilgili birimine sunduklarını anımsattı.

İbrahim Alpaslan, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, son günlerde tartışılan yıkımları yerinde görmek üzere 20. yüzyıl İzmir mimarlığı konusunda uzman Dr. Feyzal Avcı Özkaban’la Kültürpark’a giderek yapılanları gözlemlediklerini söyledi. Yapıların özgün kısımlarının yıkılmadığını gözlemlediklerini belirten Alpaslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Alanda karşılaştığımız Kültürpark Şube Müdürü Sayın Dilek Uncuoğlu Can’a görüşlerimizi ilettik ve kendisinden yapılanlar hakkında bilgi aldık. Dilek Hanım herhangi özgün bir kısmın yıkımının söz konusu olmadığını, işletmelerin eklediği/yıktığı kısımların molozlarının temizlendiğini, kendilerinin de yapıların özgün kalan kısımlarına zarar gelmemesi için dikkatle çalıştıkları bilgisini bizimle paylaştı."

Ada ve Göl gazinolarının kentin hem kültür, sanat hem sosyal yaşantı hem de mimarlık tarihi açısından önemli yapılar olduğunu dikkat çeken Alpaslan, şu saptamalarda bulundu:

"Bu yapılar ne yazık ki uzun zamandır işletme sorunları yüzünden kimlikleri ve mimari özellikleri zarar görmüş, neredeyse tanınmaz hale gelmişlerdir. Büyükşehir Belediyesi’nin yapılara gerekli özeni göstermeyen sağlıksız işletmeleri tahliye etme kararını bu bağlamda doğru bulmuştuk. Bundan sonra yapılması gerekenin dikkatli bir restorasyonla yapıların eklentilerden temizlenerek özgün hallerine geri döndürülmesi olduğunu da yine yapı envanterinde belirtmiştik. Tabii öncesinde kiracıların kamuya ait bu yapılara verdikleri zararlar belgelenip gerekli hukuki adımlar da atılmalıydı, bu yapıldı mı, bilmiyoruz."

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Alpaslan, Kültürpark’taki tüm yapıların mevcut durumlarını ve önerilerini içeren yapı envanterinin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurguladı. Alpaslan, sosyal medya paylaşımında şu görüşleri dile getirdi:

"Kültürpark bu kentin en değerli alanlarından biridir. Dolayısıyla burada yapılacak yapısal herhangi bir müdahale mutlaka öncesinde kamuoyu ile paylaşılarak, gerekli bilgilendirmeler yapılarak ve tartışmalarla olgunlaştırılarak gerçekleştirilmelidir. Bu örnekte olduğu gibi gerekli bilgilendirme yapılmadan ve uzlaşı zemini yaratılmadan Kültürpark’a iş makinalarının sokulması her zaman kentlilerin haklı tepkisine neden olacaktır."


Tarih: 13/1/2020
593 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.