Yazdır Arkadaşına gönder
Aday gösterilmeyenlere davul-zurna temin edilir
Ercan Sever
Ercan SeverŞair Eşref Bulvarı'nın Montrö ve Çankaya arasında kalan kısmında bugünlerde davul-zurna nidaları eksik olmuyor. Düğün, sünnet mevsimi değil, asker alma dönemi değil, bildiğimiz kadarı ile festival veya panayır da yok ama davul-zurna sesleri Şair Eşref Bulvarı’nı şenlendiriyor.

Elinde davul ve zurna ile dolaşan müzisyen ekiplere sık rastlar oldum. İlk duyduğumda anlam veremediğim bu müzikal coşkunun sadece Şair Eşref Bulvarı'na özel olduğunun bir süre sonra farkına vardım. Şair Eşref Bulvarı'nı müzikal anlamda şanslı yapan CHP İzmir İl ve Konak İlçe Başkanlıkları'nın 50'şer metre ara ile bu bulvarda yer almasıydı.

Yerel seçimler öncesi İzmir adaylarını en geç açıklayan parti CHP 'de aday gösterilmeyen partililer ve yandaşlarının, parti binaları önünde yöneticileri davul-zurna eşliğinde protesto etmeleri sıradan görüntü haline geldi. Genelde davul-zurna eşliğinde yaklaşık 100-200 kişilik tepkili ve coşkulu taraftar kitlesiyle yapılan protestolar, ölü sezonlarını yaşayan davul-zurnacılara can suyu oldu.

Bazen günde iki-üç eyleme sahne olan CHP teşkilatlarının önü kızgın partililerin çok da uyumlu olmayan tepki sloganlarıyla inliyor. Sanırım protesto eylemini daha renkli ve etkin kılmak için kalabalık hep davul-zurnanın içli nağmeleri eşliğinde tepkilerini koyuyorlar. Aslında demokratik ve bir o kadar da masum olan bu protestolar iş merkezlerinin kuşattığı Şair Eşref Bulvarı'na hafiften bir İstiklal Caddesi havası katmıyor da değil.

Hayal kırıklığı içindeki aday adaylarının tepkisi elbette zamanla dinecek. Şair Eşref Bulvarı, belki de bir sonraki seçimlere kadar davul-zurna eşliğindeki eğlenceli protesto gösterilerine sahne olmayacak. Asık suratlı bu bulvarı neşelendirme görevi herhalde sadece CHP'nin sorumluluğunda değil. Umarım, davul-zurnadan neşeli ritmleri dinlemek için bir beş yıl beklemek zorunda kalmayız.


Tarih: 10/2/2009
13666 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.