Yazdır Arkadaşına gönder
84. İzmir Enternasyonal Fuarı etkinlikleri
84. İzmir Enternasyonal Fuarı etkinlikleriİzmir Büyükşehir Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, 84. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda (İEF) ilk kez bu yıl ana arterlerle 9 Eylül - Basmane Kapısı ile 26 Ağustos - Lozan Kapısı ziyaretçilere ve etkinliğe ayrılacak. Buralara stant, alışveriş üniteleri kurulmayacak. Müzik dinletileri, dans gösterileri düzenlenecek.

84. İEF'te kitap, sağlık ve sanat sokağında etkinlikleri sürecek. Yaz sineması ve sokak şenlikleri yer alacak. Bu yıl 100. yılını kutlayan Tariş'in etkinlikleri fuarda yer bulacak.

Fuarın uluslararası boyutu beş gün, diğer hollerdeki ve fuardaki etkinlikler on gün sürecek. Fuara 14 bakan, ikisi baskan yardımcısı olmak üzere 100'ün üzerinde protokol konuğu bekleniyor. On günlük fuar süresince 921 geçici personel görev yapacak.

Bu yılki teması eğitim olarak belirlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nda okul öncesi eğitim kurumlarından üniversitelere, dil okullarından dans kurslarına kadar birçok kurum ve firma 2 No’lu Hol'de yer alacak.

Fuar kapsamında bu yıl ilk kez "Kitap Sokağı" oluşturuldu. Lozan kapısından Kahramanlar Cumhuriyet kapısına kadar olan bölüm çarşı ve kitap sokağı olarak ayrıldı. Stant yerleşimleri sadece sokağın tek tarafına yapılacak.

Sağlık Sokağı'nda kurumlara, il sağlık müdürlüklerine, hastanelere özel bir alan (2 ve 3 no’lu hol önü) oluşturuldu. Yıllık en fazla kan toplama imkanını fuarda bulan Kızılay kan toplama aracı da bu alanda yer alacak.

Sanat Sokağı da bu yılın ilkleri arasında. Fuar uzun havuz bölümünde yer alan sanat sokağında fuar süresince ücretsiz atölyeler hizmet verecek. Karikatür, okul öncesi eğitim atölyesi, çini, ebru, geri dönüşüm malzemeler, ahşap oyuncak boyama, bez çanta boyama, cam işçiliği, kulink sanatı, evde tarım eğitimi, mask atölyeleri fuar süresince 18.00-22.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

26 Ağustos kapısında yer alacak Migros sokağında, çeşitli ürünler promosyon olarak ziyaretçilere sunulacak.

Basmane kapısında yer alan bölümde bu yıl Karedeniz Konfederasyonu (KADEKON) tarafından Karadeniz kültürüne yönelik gıda satış ve yeme içme alanı oluşturuldu. Karadeniz Kültür Müdürlükleri ayrıca 3 No’lu Hol'de yer alacak.

Kafe ve gıda satış alanı
Eski TRT alanı gıda ve kafe alanı olarak açıldı. İzmir’in tanınmış restoranları bu alanda olacak. Eski TRT alanı ile Paraşüt kulesi çevresi gıda satış alanı olacak. Kafkas, Tariş gibi önemli firmalar bu alanda yer alacak.

3 No’lu hol bu yıl belediyelere ayrıldı. İlçe belediyeleri bu alanda fuar ziyaretçileriyle buluşacak.

Elektronik kartın yanı sıra bu yıl ilk kez jetonla giriş de uygulanacak. Elektronik kartı olmayan ziyaretçiler giriş kapılarına yerleştirilecek jeton makinalarından jeton satın alabilecek. Elektronik kartla girişlerde ücret tam 2,5 TL, öğrenci 1,5 TL, jeton ile girişlerde ise ücret 2,5 TL olacak.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın giriş saatleri 16.00 – 23.00, Fuar Çarşısı için giriş saatleri 12.00 – 23.00 olarak belirlendi.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nda yer alacak ürün grupları şunlar:

Gıda ürünleri - gıda teknolojileri ve yan sanayi (marka tescilli ürünler), binek otomobil, oto yan sanayi, ticari araç, bisiklet / motosiklet, yapı malzemeleri ve inşaat, iş makinaları, tarım makinaları, iklimlendirme (ısıtma-soğutma) ve yan sanayi, elektrik, elektronik, bilgisayar, bilişim, telekomünikasyon ve enformasyon, makina, enerji, finans, turizm, sağlık, lojistik, tekstil, hazır giyim, ekolojik ürünler, yerel yönetimler, eğitim


84. İzmir Enternasyonal Fuarı’na katılımı kesinleşen ülkeler şunlar:

Afganistan İslam Cumhuriyeti, Avustralya, Azerbaycan, Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cape Verde, Çin, Endonezya, Fransa, Fildişi Sahili, Gabon, Gana, Gine, Gine Bissau, Güney Sudan Cumhuriyeti, Gürcistan, Irak, KKTC, Kamboçya, Kamerun, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kosova Cumhuriyeti, Kosta Rika, Kuveyt, Lübnan, Makedonya, Malezya, Malta, Birleşik Meksika Devletleri, Namibya, Nijer, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Polonya, Romanya, Rusya, Senegal, Seyşeller, Somali, Sudan Cumhuriyeti, Tanzanya, Türkmenistan, Ukrayna, Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Yunanistan, Zimbabve.

Tarih: 21/8/2015
1459 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri