Yazdır Arkadaşına gönder
3.Madencilik Çalıştayının sloganı: Hayatımız Maden
3.Madencilik Çalıştayının sloganı: Hayatımız Maden
Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMIB) 3. Maden Çalıştayı’nı madenlerin insan hayatındaki 12 bin 500 yıllık kullanımına ve vazgeçilmezliğine dikkati çekmek amacıyla “Hayatımız Maden” sloganıyla düzenliyor. İzmir’de “Madencilikte Çevresel Sürdürülebilirlik” temasıyla yapılacak çalıştay 16 Kasım 2019 tarihinde Swiss Hotel Efes’te gerçekleşecek.

Çevresel sürdürülebilirlik anlamında başarı hikayelerinin yer alacağı çalıştayda, madencilik sektöründe çevre dostu madencilik uygulamaları da kamuoyu ile paylaşılacak. 2017 yılından bu yana yapılan çalıştay, sektörün mevcut durumu, ortak sorunları ve çözümlerinin tartışıldığı bir platform olarak değerlendiriliyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB)Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türk madencilik sektörünün kalbinin 16 Kasım’da İzmir’de atacağını, 82 milyonun ev sahibi olduğu madenlerin kiracıları olarak, çevreye duyarlı madencilik yaptıklarını kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Sektörün ihracat potansiyeli 15 milyar dolar

EMİB Başkanı Kaya Türkiye’nin ekonomik büyümesine istikrarlı bir şekilde katkı sağlamak için sahip olduğu madenleri yerinde işleyerek, ekonomiye kazandırması ve ihracatını arttırması gerektiğini belirtti. Kaya, “İnadına üretim, inadına ihracat sloganıyla hareket ediyoruz. 2019 yılının Ocak – Ekim döneminde Türkiye’ye 3,6 milyar dolar döviz kazandırdık. Madencilik sektörü 15 milyar dolar ihracat rakamına ulaşacak potansiyele sahip. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak için konunun tüm tarafları Hayatımız Maden Çalıştayı’nda buluşup yol haritamızı belirleyeceğiz” diye konuştu.

Yerli ve milli madencilik vurgusu yapan EMİB Başkanı Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:“Oturduğumuz konutlardan, kullandığımız otoyollara, yediğimiz ekmekten diş fırçasına, gözlükten bilgisayara, otomobilden telefona günlük hayatta vazgeçilmezimiz olan tüm ürünler madenler sayesinde hayatımıza konfor katıyor. Ülkemizin maden ihtiyacını karşılayabilmek, dışa bağımlılığı azaltabilmek için sürdürülebilir bir maden üretimini gerçekleştirmek zorundayız. Bunun için çevre ile dost, insan sağlığını üretiminin merkezine oturtan ve sürdürülebilir bir üretim zincirini iyi yöneterek amacımıza ulaşabiliriz. Düzenlediğimiz çalıştay bu anlamda insan ve çevre sağlığına duyarlı yapılan madencilik çalışmalarına ciddi bir destek anlamı taşıyacak.”

15 STK katkılı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve madencilik ile ilgili tüm tarafların yer alacağı “Hayatımız Maden Çalıştayı”na Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin yanı sıra İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Denizli İhracatçılar Birliği, Agrega Üreticileri Derneği, Altın Madencileri Derneği, Aydın Sanayi Odası, Çanakkale Madenciler Derneği, Ege Bölgesi Madenciler Derneği, Kireç Sanayicileri Derneği, Kömür Üreticileri Derneği, Seramik, Cam ve Çimento Hammaddeleri Üreticileri Derneği, Tüm Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği, Türkiye Madenciler Derneği ve Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı’nın aralarında yer aldığı 15 sivil toplum kuruluşu destek veriyor.


Tarih: 7/11/2019
601 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.