Yazdır Arkadaşına gönder
27. İzmir Mobilya Fuarı açıldı
27. İzmir Mobilya Fuarı açıldı
Türkiye'nin en kapsamlı mobilya ve dekorasyon fuarları arasında gösterilen MODEKO (İzmir Mobilya, Dekorasyon, Ev ve Büro Mobilyaları Fuarı), Fuar İzmir’de açıldı. Efor Fuarcılık tarafından bu yıl 27'ncisi düzenlenen fuarda, 300 mobilya markasının yeni dönem koleksiyonları yer alıyor.

Fuarın açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'de fuarcılığın gelişmesi için hayata geçirdikleri Fuar İzmir'in dünyada en iyi dizayn edilmiş fuar alanlarının başında geldiğini ve Türkiye'de ise benzerinin bulunmadığını söyledi.
Bu yıl gerçekleştirilen fuarlardaki büyüme oranının en az yüzde 50, çoğunlukla yüzde 100 olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Fuar kompleksimizi İzmirli, Egeli, Türk sanayicilerimiz, işadamlarımız kullanacak. İzmir'in ve ülkenin kalkınmasında kaldıraç rolü oynayacak. Biz yaptık. İZFAŞ şirketimiz de dünyanın, Türkiye'nin her tarafında yoğun şekilde fuarları büyütmek için çalışıyor. Umduğumuzdan da iyi gidiyoruz. Bu mekanda İzmir'in bütün dinamikleri sımsıkı sarıldığında daha fazlasını başaracağımıza inanıyorum. Hepinizden destek bekliyorum. Fuarlarımıza destek vermek demek İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne destek vermek demek değil; bu sektörde iş yapanlara destek vermek demektir. Bugün mobilya fuarı, yarın mermer, ayakkabı sektörlerinde iş yapan arkadaşlarımıza destek vermektir" dedi.

Göreve başladığında İzmir'in devlet hazinesine 2.5 milyar lira vergi verdiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; "2014 yılı rakamı 45 milyar yani 20 kat artmış. İzmir iyi bir noktada bu da en güzel ispatı. İzmir dünyanın en hızlı büyüyen 6., 4., 2. kenti olmayı başardı. Biraz daha sıçrayarak niye birinci olmayalım? Kaynağımız, doğamız, bilgi birikimimiz var. Başarmak umut ve dileğiyle tüm mobilyacıların sektörün bol kazançlı fuar geçirmesini diliyorum."

Karabağlar esnafının sorunları tespit edildi

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar'da mobilya sektörünün sorunlarını tespit ettiklerini, plan çalışması yaptıklarını belirterek bölgedeki show roomların önünü açacaklarını söyledi. Esnafın sanayi sitesi talebi olduğunu ancak bu talebi yerel yönetimlerin tek başına yerine getiremeyeceğini belirten Selvitopu, ilgili bakanlıkların da bu konuya el atmalarını istedi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da, esnafın zor koşullarda, ruhsat alma şansı olmayan binalarda çalıştığını söyledi. Mutlu, "Ya esnafımızın bulunduğu bölgelerin kentsel dönüşümle iyileştirilmesini, ya da sanayi sitesi yapılmasını istiyoruz. Bizim arazi bulmamız zor. Bize devletin hazine arazisinden yerler vermesi lazım ki sanayi sitesi oluşturalım" dedi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise, mobilya sektöründe bini aşkın üyeleri bulunduğunun, özellikle Kuzey Afrika pazarında başarılı çalışmalar yapıldığının altını çizerek, "İzmir'de ihracatımızı en az 4 milyar dolara çıkarmamız lazım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na teşekkür ediyoruz. Fuar İzmir'de düzenlenen fuarlarla tüm sektörler zıplıyor. Gelinlik, ayakkabı, tarım, mobilya çok önemli fuarlar. İzmir sıçrama içerisine giriyor. İnşallah kongre turizmi de aynı şekilde zıplama içine girecek" diye konuştu.

50 ülkeden alım heyetleri geldi

Bu yıl ilk kez Fuar İzmir'de düzenlenen MODEKO, geçen yıla oranla alan bazında yüzde yüz, firma sayısında yüzde 50 artış gerçekleştirdi. Katılımcı 300 firma klasik ve modern mobilyalar, eskitme ve modüler mobilyalar, masa, sandalye, kanepe ve koltuklar, bebek ve genç odaları, yatak ve yatak setleri, ofis mobilyaları, mutfak mobilyası, bahçe mobilyaları, ev dekorasyonu ve aksesuarları, aydınlatma ekipmanları gruplarındaki ürün ve hizmetlerini sergiliyor. 50 ülkeden yerli ve yabancı sektör profesyoneli İzmir'de ağırlanıyor.
Yarışmalar ve etkinliklerin de gerçekleşeceği fuar 28 Şubat’ta sona erecek. İzmir Mobilya Fuarı, ilk dört gün 11.00-20.00 saatleri arasında son gün ise 19.00'a kadar ziyaret edilebilecek. “En İyi Stand Tasarım Yarışması” ile ödül töreninin düzenleneceği fuarın ikinci gününde “Mobilyanın Kalbi Karabağlar” konulu söyleşi de gerçekleştirilecek. Fuarın üçüncü gününde ise “Hayatın Temeli Uyku” konulu bir sunum yapılacak.
(Eİİ)


Tarih: 24/2/2016
1070 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.