Ana Sayfa Güncel Haberler Probiyotikler Covid-19’a karşı da en önemli gücümüz

Probiyotikler Covid-19’a karşı da en önemli gücümüz

Probiyotiklerin mevsim hastalıkları ve bağışıklığımızı güçlendirme konusundaki önemi her geçen gün daha çok anlaşılıyor. Vücudumuzun dışarıdan gelen herhangi bir strese karşı (virüs, bakteri, stres vb.) immün sistem kalkanını devreye soktuğunu belirten Diyetisyen Nihan Aykırı “Bizim görevimiz bu kalkanın korumasını ve gücünü her zaman arttırmak ve onu dayanıklı kılmak olmalı. Bunun için de dikkat edeceğimiz belki de en önemli etken beslenmemiz” dedi. Probiyotiklerin enfeksiyon hastalıklarını ortadan kaldırmak ve hastalığın ilerlemesini önlemek için de kullanıldığı söyleyen Diyetisyen Nihan Aykırı, bu özel besinlerin Covid-19 semptomlarını azaltmak ve ilerlemesini önlemek için koruyucu tedavi olarak önerildiğini belirtti.

Diyetisyen Aykırı Covid-19 enfeksiyonunun kuluçka ve şiddetli olmayan aşamalarında, bağışıklık tepkilerini artırmanın son derece önemli olduğunu belirterek şu bilgileri paylaştı: “Probiyotiklerin Covid-19 semptomlarını azaltmak ve ilerlemesini önlemek için koruyucu tedavi olarak kullanımı önerilmektedir. Ayrıca probiyotik bakterilerle yapılan tedavilerin hem üst hem de alt solunum yolu enfeksiyonlarını da azalttığı görülmektedir. Bu sebeple beslenmemizde bolca probiyotik barındıran yoğurt, kefir, salatalık ve lahana turşusu, boza, şalgam vb. gibi gıdaları tüketmemiz gerekiyor. En güçlü doğal probiyotik yoğurt. Bu sebeple probiyotik beslenmede her gün bir kase yoğurt mutlaka yenmelidir.”

Diyetisyen Nihan Aykırı özellikle yaşlanma, düzensiz ve yetersiz beslenme, enfeksiyon veya ilaçların gelişigüzel kullanımı nedeniyle bağırsağımızdaki istenmeyen bakteri sayısının arttığını ve probiyotik sayısının azaldığına dikkat çekti. Aykırı “Bağışıklığımızı arttırmak ve enfeksiyon hastalıklarına karşı koymak için düzenli uyku ve yeterli beslenme, probiyotik içeren besinleri diyetimize eklemek birincil hedefimiz olmalıdır. Fakat tüm bunlara rağmen yeterli probiyotik alımı sağlayamadığımız durumlarda alanında uzman bir hekime danışarak size uygun probiyotik takviyesi almanızı öneriyorum” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR