Ana Sayfa Güncel Haberler Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nda değişiklik taslağına tepki

Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda değişiklik taslağına tepki

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı, 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili taslağa tepkiler sürüyor. İzmir’deki 15 organize sanayi bölge başkanı yaptığı ortak açıklamayla tepki gösterdi. Kanun taslağında günümüze kadar mükemmel işleyen ve yarattığı sistemle birçok ülkenin model aldığı yapıya zarar verebilecek değişiklik önerileri yer aldığı belirtildi. Açıklama şöyle:

Yarı kamu tüzel kişiliğiyle büyük ölçüde genel kurulla yönetilen organize sanayi bölgeleri hızlı karar alma, sanayicinin taleplerini ve sorunlarını hızla çözme, organize sanayi bölgelerinin yaşaması ve gelişimi için gereken yatırımları hemen hayata geçirebilme becerileriyle ülkenin en iyi çalışan yapılarının başında gelmektedir.

Kamunun yönetime alınarak bürokrasinin işin içine katılması, organize sanayi bölgelerinin belirttiğimiz tüm avantajlarını ortadan kaldırabilme potansiyelini yükseltmektedir. Organize sanayi bölgelerini 25 yıl geriye götürecek bu tasarı, sanayicilerin bu bölgelerde yatırım iştahını engelleyecektir. 

Bugün ülkemizin daha çok yatırımcıya ve beraberinde istihdama ihtiyacı vardır. Sanayinin önü, ‘nedeni, ne içini’ belirli olmayan bu tip kanun değişiklikleriyle kesilmemelidir. Taslaktaki bazı maddeler, endişelerimizi artırmıştır. Bu bağlamda, organize sanayi bölgeleri yönetimlerinin müteşebbis heyetle, mülki idareye devredilmesini öngören tasarının tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz. 

Bugün gerek üretim potansiyeli, ihracat hacmi ve istihdam oluşumu gerekse katılımcılarına sunduğu alt ve üst yapı olanaklarıyla ülkemizin önde gelen organize sanayi bölgelerinin genel kurulla yönetildiklerini görmekteyiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın organize sanayi bölgelerinin ihtiyaçlarını birinci elden tespit etmesi oldukça güçtür. organize sanayi bölgelerinin etkin şekilde ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için geçmişte olduğu gibi kararların genel kurullara bırakılmasının uygun olduğunu düşünüyoruz.

Özerk yapıya sahip organize sanayi bölgelerinin karar alma süreçleri çok hızlı ilerlemektedir. organize sanayi bölgelerinin karar alarak uygulamaya geçme yetkisini birçok görevin sorumluluğunu üstlenen mülki amirlerimizin otoritesine devredersek karar alma ve uygulama süreci uzayarak zorlaşabilir. Dolayısıyla organize sanayi bölgelerinin en önemli özellikleri olan ‘hızlı ve etkin karar vererek uygulamaya koyma’ gücünün zarar görebileceği kanaatindeyiz.

Organize sanayi bölgeleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın güçlü ve yetkin denetim mekanizması içinde denetlenmektedir. Yapılan hatalı işlemler, Bakanlığımızın denetlemesiyle engellenebilir. Yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle kanunun ana unsurlarının değiştirilmemesi gerektiğini dile getirmek isteriz. 

Arsa tahsis edilmiş ancak henüz üretime geçmemiş tüzel kişilerin paylarını satarken, yeni ortak alırken veya şirket birleşmelerinde bakanlıktan onay alınması organize sanayi bölgelerine yatırımcı talebini ciddi şekilde düşüreceği gibi Ticaret Kanunu’na da uygun değildir. 

Ayrıca yeni taslakta, organize sanayi bölgeleri ihtiyaç duydukları yatırımları ancak Bakanlığın kararıyla yapabilir hale gelmektedir. Bu durum, organize sanayi bölgelerinin gelişimini ve yatırım kararlarını engelleyici bir yapı oluşturabilir. Bakanlık kredisi kullanmayan organize sanayi bölgelerindeki yatırım kararlarının, o bölgenin katılımcılarına bırakılması gerektiği kanaatindeyiz. 

İhtisas organize sanayi bölgelerinin kaldırılması hususunda, bu organize sanayi bölgelerinde İhtisas konusunda üretim yaparak bölgesel teşviklerden yararlanan ve yararlanacak olan firmaların haklarını koruyacak düzenlemenin yapılması ya da mevcut ihtisas organize sanayi bölgelerine, ihtisas statülerini korumak konusunda seçim hakkı verilmesi gerekmektedir.

Kendi imkanlarıyla kanunlar çerçevesinde sanayiye hızlı ve etkin şekilde hizmet eden organize sanayi bölgeleri kar amacı gütmeyen, sanayicilerin ve bölgenin ihtiyaçlarına göre yatırım yapan, sürekli bir geliri olmayan kuruluşlardır. organize sanayi bölgelerinin sınırlı kaynaklarından pay aktarılmasını istemek, organize sanayi bölgelerini zafiyete düşürür. 

Bunlara ek olarak organize sanayi bölgelerinin tüzel kişiliğinin iptal edilmesi konusunda sadece Bakanlığın yetkili olması, önümüzdeki süreçte ciddi sıkıntılar yaratabilir. 

Üretim ve istihdamın lokomotifi olan organize sanayi bölgelerimizin gücüne güç katarak ülke sanayinin gelişimini desteklemek ortak arzumuzdur.”

Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Haluk Tezcan, Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Aydın Telseren, Bayındır Tarıma Dayalı İhtisas Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hakan Ürün, Bergama Organize Sanayi Bölgesi Ahmet Telek, Buca Ege Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Toygar Narbay, Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Osman Öğmen, İTOB Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Onur Ramazan Acar, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hilmi Uğurtaş, İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Kamil Porsuk, İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mahmut Ünlüsoy, Kınık Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hüsamettin Ekmekçioğlu, Kınık Tarıma Dayalı İhtisas Bitkisel Üretim Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Enver Olgunsoy, Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Salih Esen, Tire Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Kosat Gürler, Torbalı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Muhsin Dönmez, Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mehmet Eriş.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR