Ana Sayfa Güncel Haberler BERKSAV Kültür ve Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

BERKSAV Kültür ve Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

Bergama’nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini ön plana çıkarmak, gelecek nesillere aktarmak ve ilçenin tanıtımına katkı sağlamak için Bergama Kültür ve Sanat Vakfı (BERKSAV) tarafından bu yıl 32’incisi düzenlenen Kültür ve Sanat Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bergama’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü olan 14 Eylül tarihindeki yapılan törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve eşi Müyesser Özuslu, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Gönlügür, Almanya Başkonsolusu Dr. Detlev Wolter ile çok sayıda davetli katıldı.

Bergama Ticaret Odası Sosyal Tesisleri’ndeki törende 2021 Yılının “Kültür Ödülleri” Gerda Henkel Vakfı, Alman Arkeoloji Enstitüsü Bergama Kazı Başkanlığı ve proje yöneticilerine, “Sanat Ödülü” Ressam Akın Ekici’ye, “Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği Hizmet Ödülü” ise derneğin önceki dönem Başkanı Yüksel Altuğ’a verildi.

Özuslu: Çocukluğumun geçtiği yerde şimdi ödül veriyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu 14 Eylül’ün aynı zamanda Bergama’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak “Burada hemşehrilerimle birlikte olmak beni mutlu ediyor. Kendimi evimde gibi hissediyorum. Çocukluğumun geçtiği yerde şimdi ödül veriyoruz. Bu çok güzel bir duygu. Bergama tarihi açıdan son derece önemli bir yer. Burada tarım var, turizm var. Kozak Yaylası gibi kıymetli alanları var. Bunların hepsi bir araya geldiğinde ortaya farklı bir iklim çıkıyor” dedi.

Koştu: Kadim bir şehirde yaşıyoruz

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu da Bergama’nın kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek “Ne kadar önemli bir yerde doğduğumuzu, ne kadar kadim bir şehirde yaşadığımızı büyüdükçe anladık. Ve bunu gelecek nesillere aktarmak için de büyük çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların artarak devam edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Gönlügür: Kültür ödülümüz dostluk diyaloğunu artıracak

BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Gönlügür ise her yıl düzenledikleri ödül töreninin, şehrin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunduğunu belirtti. Gökhan Gönlügür, “Bu yılki kültür ödülümüzün, Almanya ve Türkiye arasındaki dostluk diyoloğunu daha da arttıracağını ve hatta Bergama-Berlin hattında, kültür ve sanat alanındaki birlikteliği güçlendireceğini düşünüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bergama Belediyesi’nin girişimleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı gündemine taşınan Zeus Sunağı konusunun, vakfımızın da benimsediği şekilde, uluslararası diplomasi dilinde görüşülmeye başlanması bizleri mutlu etmiştir. Çünkü bu konunun konuşulması gereken ortamının ülkeler arası diplomasi dili olduğuna inanıyoruz” dedi.

Karaçanta: İsmail Araç artık “Yaşayan İnsan Hazinesi”

Kültür Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta da hem kentte hem Bergama’da kültür turizm alanında yaptıkları çalışmaları anlattı. Karaçanta, Bergama’daki parşömen ustası İsmail Araç’ı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Yaşayan İnsan Hazineleri” ulusal envanterine kabul ettirdiklerini söyledi.

Efdal Önder Şiir Yarışması ödülleri de verildi

Törende BERKSAV kurucu üyelerinden merhum Efdal Önder’in anısını yaşatmak amacıyla bu yıl ilki düzenlenen Efdal Önder Şiir Ödülleri de dağıtıldı. Yarışmanın birincisi “Bir Enkaz Güzellemesi” adlı eseriyle Gültekin Tezcan’a ve Jüri Özel ödülü Yener Çetin’e verildi. Yarışmacılara ödüllerini Efdal Önder’in eşi Ayşe Önder verdi.

Törende Efdal Önder’in anısına şiir ödülünün düzenlenmesine katkılı olan BERKSAV Yönetim Kurulu Üyesi Jüri Koordinatörü Halim Yazıcı ile jüri üyeleri Hüseyin Peker ve Muammer Karadaş’a da birer plaket verildi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments