Ana Sayfa Güncel Haberler Kemeraltı’nda Azizler Sokağı parka dönüştürüldü

Kemeraltı’nda Azizler Sokağı parka dönüştürüldü

Konak ile Kadifekale arasındaki tarihi aksı canlandırmayı ve Kemeraltı’nı korumayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki Azizler Sokağı’nı modern bir park haline getirdi. 920 Sokak ile Eşrefpaşa Caddesi kesişiminde kalan sokağın 257 metrekarelik kısmı oturma birimleri ve peyzajıyla bölgeye değer katan bir görünüme kavuşturuldu.

Antik Smyrna Agorası’nın çeperinden ve İkiçeşmelik Caddesi üzerinden Havra Sokağı’na ve Kemeraltı Çarşısı’na güçlü bir bağlantı sağlayan Azizler Sokağı oturma ve dinlenme alanları, yeşil dokusuyla kentlilerin güzel zaman geçireceği bir alan haline geldi. Düzenleme kapsamında Eşrefpaşa Caddesi’nden Kemeraltı Çarşısı’na yaya geçişi sağlanırken,  Kemeraltı’nın en canlı kesimlerinden Havralar Bölgesi’ne erişimde 920 Sokak’ın etkisi arttı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, bölgedeki canlılığı korumak için yüksek kot farkı bulunan yerler kademelendirilerek dinlenme ve geçiş alanı olarak kullanıldı, mevcutta bulunan istinat duvarı kaldırıldı. Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı da alanda ağaç ve bitkilendirme çalışması yaptı. Beş süs elması, iki gül hatmi, bir çınar ağacı, çalı grubundan 138 papatya ve pitos çalısıyla sarmaşık dikilerek Azizler Sokağı’nda yeşil doku oluşturuldu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments