Ana Sayfa Güncel Haberler 5. Bölgesel Kalkınma Toplantısı İzmir'de yapıldı

5. Bölgesel Kalkınma Toplantısı İzmir’de yapıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen “Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları”nın beşincisine İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yaptı. Ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla düzenlenen toplantı İzmir, Manisa, Muğla ve Aydın’daki 81 belediyeden başkan ve yöneticilerin yanı sıra akademisyenler, kalkınma ajanslarından temsilciler ve bürokratları bir araya getirdi.

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Akıllı şehirler yaratmanın öneminden söz eden Şahin, “akıllı tarım” konusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önemli işler yaptığını dile getirdi. İzmir’in Türkiye’nin lokomotifi olduğunu belirten Fatma Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Deniz deyip geçmeyeceksiniz. Burada büyük lojistik var, büyük ekonomi var, büyük çekim gücü var. Bir taraftan güçlü tarafı daha fazla nasıl güçlendireceğiz diye baktığımızda, tarımda hakikaten bu bölgede hem tarih var hem coğrafya var. Hem bereket var, hem tarımın büyük bir nimeti var. Güneşin getirdiği kapsayıcı güç var. O zaman yenilenebilir enerji diyeceğiz. İnsanı korumamız için doğayı korumamız lazım. Biz çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak istiyorsak çiçeği, böceği, toprağı, suyu, havayı korumamız lazım.”

Belediyeciliğin sadece yol, su, altyapı, park bahçe gibi hizmetler ile sınırlı olmadığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, vatandaşların yerel yönetimleri derdine derman bulması gereken birincil kamu kurumu olarak kabul ettiğini söyledi. Birlik ve dayanışmanın önemini vurgulayan Tunç Soyer, pandeminin dünyada, ülkemizde ve şehirlerde değişimler başlattığını dile getirdi. Soyer, bölgesel kalkınmayı sürdürebilmek için değişimleri beş madde altında okuduklarını belirterek bunları “kriz belediyeciliği yaklaşımı”, “tarım”, “girişimcilik, inovasyon ve yaratıcı endüstriler”, “kent vizyon ortaklığı” olarak sıraladı.

Toplantıya video konferans ile toplantıya bağlanan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, pandemiyi, doğal afetleri ve çevre hassasiyetlerini dikkate alarak, büyükşehir olmayan yerlerde ekonomik, sosyal, kültürel, turizm alanlarında köylerin cazibesinin artırılması gerektiğini söyledi. Suver, “Şehir hayatından bıkan, pandemi ve diğer nedenlerden dolayı doğaya dönmek isteyen yeni bir eğilim yaşanan süreçteyiz. Buna ‘Yeni köylüler’ deniliyor. Daha önce köyle irtibatı olmayan, geçmişi olmayan fakat şehirdeki olumsuz şartlardan dolayı köyde üretim yapan kesimleri tanımlar. Bu yeni köylüler, miras yoluyla bölünen arazilerin yeniden tarıma kazandırılması konusunda bir fırsat teşkil ediyor” dedi.

İzmir’in tarih boyunca sanayide önemli noktada bulunduğunu anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, “Bölgesel kalkınma açısından amiral gemilerine ihtiyacımız var” dedi. 26 bölgede kalkınma ajansları, her ilde yatırım destek ofisleri, dört bölgede kalkınma idaresiyle bölgesel kalkınmanın en önemli aktörleri olduklarının altını çizen Dönmez, “Büyümemizi sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz. Ürünlerimizi katma değerli hale getirmeyi hedefliyor. Odağımız katma değerli üretim, teknoloji odaklı girişimcilik, sürekli inovasyon. Bunları başardığımızda dünyada söz sahibi olmamız için hiçbir engel yok” diye konuştu.

Pandemi sürecinde umutsuzluğa düşülmesi yerine durup düşünülmesi gerektiğini belirten İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Geleceğe dair kaygılanmanın yeniden bizi formatlayacağını, bizi insanı bir çizgiye çekeceğini umut ediyorum. İlla ki geçecek” dedi. Belediye başkanlarının medeni şehirler yaratması gerektiğini söyleyen Köşger, “Medeniyet şehirden başlar. Şehirleriniz ne kadar medeniyse ne kadar insaniyse ne kadar gelişmişse ne kadar kalkınmışsa ne kadar vicdaniyse, o kadar medenisiniz demektir. O anlamda belediye başkanlarımızın yaptığı işler çok önem arz ediyor. Medeniyet, başkanlarımızın kuracağı şehirlerden başlayacak ve yükselecek” görüşünü dile getirdi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments