Ana Sayfa Güncel Haberler “Taşa değer katanlar” kongre için kurul kararını bekliyor

“Taşa değer katanlar” kongre için kurul kararını bekliyor

Covid-19 salgını nedeniyle Marble İzmir Fuarı Sektör Danışma Kurulu kararı doğrultusunda ertelenen 6. Uluslararası Taş Kongresi’nin 8-11 Haziran 2021 tarihlerinde yapılması için, sektör kurulunun kararı bekleniyor. 6. Uluslararası Taş Kongresi, “Taş Değer Katar – Taşa Değer Katanlar” teması ile bilim insanlarını, sektör temsilcilerini, alım heyetlerini yeni teknolojilerle buluşturmak amacıyla yola çıkmıştı.

Uluslararası Taş Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, Türkiye’nin doğal taş zenginliklerini uluslararası platformda tanıtmayı amaçlayan kongre için 60’tan fazla gönüllü yürütme kurulu üyesinin çalışmalarını sürdürdüğüne dikkat çekti.

Türkiye’nin doğal taş rezervleriyle, doğal taş ihracatı arasında bir uyumsuzluk olduğunu söyleyen Çalapkulu, “Dünyada en zengin doğal taş rezervlerine, renk ve desen çeşitliğine sahibiz. 20 milyar dolarlık dünya doğal taş ihracat pazarından ise; 1,8 milyar dolar pay alabiliyoruz. Türk doğal taş sektörünün ilk aşamada 3, daha sonra 5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması için dünya genelinde doğal taş ile ilgili karar vericileri 6. Uluslararası Taş Kongresi’nde ağırlayacağız. Türk doğal taşını tanıtacağız. İnsanlığın yaşamına değer katan taşlarımızı, taşa değer katanlarla buluşturacağız. Kongre sırasında sanal gerçekliği de kullanarak Türk doğal taşlarını mermerin ana vatanında tanıtacağız” diye konuştu.

Kongre, gezi, kayıt ve etkinlikleri takip için web sayfasını baştan sona yeniledikleri bilgisini paylaşan Çalapkulu, kongre ile ilgili tüm bilgilere www.uluslararasitaskongresi.com adresinden Türkçe ve İngilizce olarak ulaşılabileceğini belirtti.

Kongrenin etkinlik programı yoğun

Kongrede mermer ile ilgili mühendisler ve mimarlar, Türk ve yabancı müteahhitler, doğal taş üreticileri, taş işleme ve montaj firmalarının buluşacağı bir ortam sağlanırken; akademik çalışmaların yanı sıra yeni üretim ve işleme teknikleri tanıtılacak.

Kongreyi destekleyen STK’lar tarafından, Türkiye’nin doğal taş ihracatını arttırmak için dokuz alım heyeti çalışmalarını sürdürecek. Heyetler 90 doğal taş alıcısı yabancı firmanın temsilcilerini Türk doğal taş satıcıları ile buluşturacak.

Özel gözlüklerle sanal gerçekçilik (VR) ortamında 2000 yıl önce Efes katrak atölyesine zamanda yolculuk yapılacak. Doğal taş sektörünün düzenlediği tasarım yarışmaları 6. Uluslararası Taş Kongresi sırasında sergilenecek. Jeoloji Mühendisliği öğrencilerinin yaptığı bitirme tezleri yarışmasında kazananlar ödüllendirilecek. 20’den fazla ülkenin doğal taş temsilcileri “World Stone Summit – WSS” Dünya Taş Zirvesine katılacak. 13 ayrı kültürel, teknik ve ticari gezilerle Türkiye’nin doğal taş zenginlikleri ocak, fabrika, show room ve antik işletmeler uluslararası platformda tanıtılacak.

Kongre, İzmir Büyükşehir Belediyesi, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Ege Maden İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (TİM Maden Sektör Kurulu) ve İZFAŞ güç birliğinde ilerlerken; Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) ile Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından destekleniyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments