Ana Sayfa Güncel Haberler Tarihi Bıçakçı Han kadın emeği sergisiyle açılacak

Tarihi Bıçakçı Han kadın emeği sergisiyle açılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Basmane’deki tarihi Bıçakçı Han’da Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı açıyor. 8-9 Mart 2021 tarihlerinde açık kalacak pazarda tarımsal kalkınma kooperatifleri ile üretici kadın kooperatiflerinin sergilikleri yer alacak. Pazar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılının Ekim ayında satın alarak yeniden kent yaşamına kazandırdığı Bıçakçı Han’daki ilk etkinlik olacak.

8 Mart’ın üreten, direnen kadınlarının tarihe iz bıraktığı çok önemli bir gün olduğunu söyleyen İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir bir kadın şehri. Bu şehirde kadınlar topluma öncülük ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu öncü rolü daha da güçlendirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Kadının ekonomik yaşama kazandırılması için Büyükşehir olarak kadınlara pozitif ayrımcılık yaptığımızı söylemeliyim. Kırsal kalkınma projelerimiz ve üretici pazarları başta olmak üzere tarım politikalarında kadın üreticilere öncelik veriyoruz. Meslek Fabrikası ve İzmir’in ilçelerinde yaygınlaştırdığımız Masal Evleri’nde kadın istihdamı öncelikli kurslar düzenliyoruz. Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı da bu düşüncenin ürünü. Hayatın her alanında gerçek bir eşitliğin sağlanması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Sergi iki gün açık kalacak

Pandemi önlemleri alınarak açılacak Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı 8 Mart 2021 Pazartesi saat 11.00’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açılış konuşmasıyla başlayacak. 32 kooperatifin sergiliğinin bulunacağı Bıçakçı Han’da tarihi Basmane bölgesinin kültürel özelliklerini yansıtan ürünler ve atölye çalışmaları da olacak. Etkinliğe bölgede bulunan müzik aletleri üreticileri de uygulamalı sergi ile katılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi THM Orkestrası, Belediye Pop Orkestrası ve Kadın Ritim Topluluğu Gösterisi ile Emir Sultan Mahallesi kadınlarının ritm gösterisi gerçekleşecek. 9 Mart 2021 Salı günü ise 10.00-19.00 arası sergilikler açık olacak.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments